За трети път в България миналата неделя се проведоха избори за депутати в Европейския парламент след влизането на страната ни в ЕС през 2007 година. Със своя вот българите изпратиха в Страсбург представители само на проевропейски партии и „заключиха в мазето” ултранационалистическите формации като „Атака”. Но българите изпратиха и предупреждение към ЕС – изборната активност едва надхвърли 35%. Редица анализатори тълкуват този процент като знак на разочарование от обединена Европа, след първоначалния възторг преди осем години.
Колкото и да се твърди, че изборите за европейски парламент са едно, а изборите за национален парламент – друго, България не направи изключение от останалите страни-членки на ЕС. Да, избирателите гласуваха, за да определят своите 17 евродепутати, но с явното намерение да насърчат или накажат родните партии за техните дела в страната. И колкото и да се търсят нюанси и оправдания, каквито и еквилибристики да се правят в тълкуването на резултатите, българите наказаха социалистите и техния кабинет Орешарски, създаден в коалиция с ДПС и с негласната подкрепа на националистическата партия „Атака” преди по-малко от година. Така дадоха нов шанс на консервативната ГЕРБ и на нейния харизматичен лидер Бойко Борисов. За БСП беше поредната загуба, за ГЕРБ – поредната победа.
Вотът се проведе на фона на латентна политическа нестабилност, на икономически застой и на растящо социално недоволство в България. Правителството на Орешарски, противно на обещанията, не успя досега да противодейства ефикасно на корупцията, престъпността и произвола на монополите. На този фон настъпиха тежки времена за Сергей Станишев. Голяма част от електората на неговата партия е предимно с русофилски настроения. Тези хора го наказаха като не излязоха да гласуват или не гласуваха за БСП заради позицията на партията и правителството на Орешарски в подкрепа на санкциите на ЕС срещу Русия. Освен това БСП вече твърде много се отдалечи от социализма и се превърна в кръг на интереси с говорител Станишев, поради което много българи със социалистически убеждения също не се явиха пред урните.
Непосредствено след вота Станишев взе българите за наивници и по детински обясни, че БСП не е изгубила изборите, защото сборът от нейните 4 мандата в европарламента плюс четирите мандата на коалиционния партньор ДПС прави осем, т.е. повече от шестте мандата спечелени от ГЕРБ. На тази опорна точка първоначално стъпи и иначе интелигентния оратор и лидер на ДПС Лютви Местан. По-късно обаче се коригира и започна да се оглежда за нови партньори след неизбежните, по неговите думи, предсрочни избори. И така, безусловната победа на ГЕРБ и провалът на нейния основен съперник БСП на току що отминалите евроизбори предсказват горещо политическо лято. Желанието на ГЕРБ да вземе час по-скоро властта и нежеланието на БСП и компания доброволно да се оттеглят от нея най-вероятно ще предизвикат в близките седмици и месеци напрежения и турбуленции не само в парламента и политическите централи, но и нова вълна масови антиправителствени протести по площадите. Впрочем, в централата на БСП вече се чуват гласове за колективна оставка на ръководството на партията начело със Сергей Станишев. От друга страна утрешният вот на недоверие на правителството – иницииран от ГЕРБ още преди изборите заради провала на управляващите в енергийните политики – надали ще събори премиера Орешарски. Политическото лято наистина ще е горещо в най-бедната страна в Европейския съюз, България.
5 години България да дава води от р. Арда на Гърция за напояване, одобри като предложение към Гърция българското правителство. В проекта за съвместна декларация за използването на водите на р. Арда е записано, че двете страни потвърждават, че..
Украинският външен министър Андрий Сибига е провел телефонен разговор с българския си колега Георг Георгиев. Двамата са обсъдили стъпки за постигането на справедлив мир и начини за развитие на взаимноизгодно сътрудничество. Украинският първи дипломат..
16 страни от ЕС ще поискат да им бъде позволено временно да не прилагат правилата за бюджетната стабилност, за да могат да направят разходи за отбрана. Сред тях е и България, предава БТА. Еврокомисията представи Бяла книга за бъдещето на европейската..
Паметна плоча на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов бе поставена на фасадата на сградата на българското консулство в..
25% от работещите са без трудов договор, борбата със сивата икономика трябва да е основен приоритет на държавата. Това заяви по повод Деня на труда..
В "България днес" на 30 април слушайте : 01:12 - Актуална информация от страната и българските общности зад граница 06:30 - Прогноза за..