Малко е нужно, за да заиграеш български народни хорà – за начало желание и любов към фолклора. А започнеш ли, част от теб винаги остава в танца. Защото той е магия, която дава сила, позитивност, усещане за красота. Наред с това ражда добри приятелства между хората. Влюбени във фолклора ни са танцьорите от ансамбъл „Балкан”. Те са чест гост на различни сцени в страната и чужбина. От 8 до 15 август представят България на 44-тото издание на Международния фолклорен фестивал „Терраностра” в Апиро, Италия. Наред с представители на домакините, участници в събитието са формации от Перу, Тайван, Гватемала, Русия и Сърбия. Танци, музика, пъстра палитра от националности – това превръща всеки фестивал в незабравимо преживяване за участници и публика. Освен спомените, остават и контактите с колеги и съмишленици. Милена Чирпанлиева от ансамбъл „Балкан” дълго може да разказва за тези приятни моменти. До днес съставът е в приятелски отношения и сътрудничество с ансамбъла за български танци в Будапеща „Мартеница”, след запознанство на фестивал. Събитието в Италия, на което са българите в момента, също е резултат от подобен форум във Франция.
Началото на Фолклорен ансамбъл „Балкан” е през 1954-а. Годините минават една подир друга и днес никой не може да преброи концертите, изнесени от танцьорите. Признават, че остава неизменен стремежът им да усвояват тънкостите на това изкуство, да бъдат сред най-добрите, да имат свой стил.
„Тази година съставът става на 60. По този повод направихме голям концерт в София – продължава Милена Чирпанлиева. Ръководител на ансамбъл „Балкан” от 1974 г., с малко прекъсване, е хореографът Кирил Чирпанлиев. Изпълняваме танци от всички етнографски области на България. Репетираме към Народно читалище „Цар Борис ІІІ-1928” в столицата. Имаме детски групи, които подготвят малките за включване в ансамбъла, както и такива за автентични хорà. Основната ни работа е в представителния ансамбъл на формацията. В него има танцьори от 13 до 50-годишна възраст, с различни професии и занимания. Всички сме обединени от любовта към българския фолклор и с голямо удоволствие го представяме в България и по света.”
Снимки: ансамбъл „Балкан”
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..