Близки на болни от миелофиброза протестираха пред Националната здравноосигурителна каса. Заболяването засяга костния мозък и му пречи да произвежда кръвни клетки. У нас не е осигурено безплатно единственото лекарство, одобрено в Съединените щати и ЕС. Медикаментът е одобрен и у нас, каза Елена Денкова - дъщеря на страдащ от заболяването.
За съжаление повече от една година не се намира воля това лекарство да бъде осигурено финансово на болните от миелофиброза. Миеофиброза е много тежка болест, тя е диагноза, при която всеки лекар поглежда надолу и казва: "Съжалявам, но не можем да ви помогнем. Намерете начин да си осигурите лекарството в чужбина." Аз не смятам, че в 21 век е цивилизовано да има съществуващо лечение, хората да умират по жесток и мъчителен начин, каквато е болестта, и то да не бъде осигурено. Болестта води до изтощение на организма. Хората се превръщат в затворници в тялото си. Отслабват, няма жизнени сили, далакът и черният дроб спират да работят като хората, а в мига, в който започнеш да пиеш лекарството, това нещо се оправя, обясни Елена Денкова.
Болните от миелофиброза у нас са около 40-50 души. Лечението на един от тях струва между 10-13 хиляди лева месечно. След заседанието на Надзорния съвет на Здравната каса стана ясно, че касата ще може да поеме лечението на 20 от тях до края на годината. Критериите за това обаче не са ясни.