Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен фестивал на червенокръстките и здравни филми

БНР Новини

Под патронажа на вицепрезидента на Република България Маргарита Попова в гр. Варна се проведе XVI Международен фестивал на червенокръстките и здравни филми. Създаден през 1965 г., фестът се превръща в международно събитие през годините до 1991 г.

Организира се от Българския Червен кръст, от федерацията на Червения кръст и Червения полумесец, от Световната здравна организация и ЮНЕСКО. Фестивалът е от „А” категория, с каквато са фестивалите в Кан, Венеция, Сан Себастиян и др.

Варненският фестивал е не само филмово събитие, но и място за обмяна на опит между световни учени-медици, национални и международни здравни институции, световни и родни кинозвезди, режисьори, кинокритици, журналисти, кинематографии и чуждестранни телевизии.

Едва през 2014г. това уникално събитие от световен мащаб е възстановено след дългогодишна пауза, като негови организатори са Българският Червен кръст и Медицинският факултет във Варна. За повече подробности потърсихме проф. Божидар Манов, известен филмов критик и арт ръководител на събитието. Какво го насърчава да участва в този проект?

Снимка

Две важни обстоятелства ме мотивираха да участвам в това важно възстановяване на фестивала на червенокръстките и здравни филми. Преди 37 г. като млад кинокритик, това беше първият голям международен фестивал, на който присъствах във Варна, и това остави следа в професионалната ми работа. На второ място, което е дори по-важно, като изключим личния момент, фестивалът има изключително полезна, актуална и универсална задача да популяризира дейността на червенокръстката организация, но наред с това, отделя място на всички теми, свързани с хуманизма, опазване на околна среда, развитие на съвременната медицина, все неща, които пряко касаят съвременния човек. Излишно е да казвам колко актуални са тези проблеми днес в ситуацията на бежанската криза в Европа. Тези две обстоятелства ме доведоха в екипа на фестивала, за да дам каквото мога от своята професионална компетентност.

В своето възстановено сегашно издание фестивалът има 3 състезателни категории. Представени бяха 150 филми от 16 страни. Освен основната селекционна програма – конкурсите, се проведоха и паралелни програми, подчинени на две важни теми – 100 г. българско кино и 70 г. от края на Втората световна война. Попитахме проф. Манов за срещите му с интересни личности, ето какво сподели той:

Това са хора, посветили живота си на тази идея, били те от България, Европа, от Червения полумесец. Имаше изключителни турски колеги, които с отзивчивост участваха в работата на фестивала. Г-жа Бетина Кумер от швейцарския Червен кръст, режисьори, сценаристи, журналисти… Създаде се колегиална професионална среда, в която разговорите за тематиката на фестивала или за чисто професионалните проблеми на кинематографичната практика се преплитат, и аз мисля, че това е ползотворно за тези две области, когато са обединени в един толкова полезен фестивал.

Ето какво ни сподели и г-жа Бетина Кумер, участник в международното жури.

От дълги години работя в организацията, работата е много отговорна, но я върша с удоволствие. Имах възможност да гледам много вълнуващи филми, като този на Ирина Синклер, засягащ проблемите на изоставените деца…За втора година се срещам с интересни колеги, тези контакти много обогатяват човека и в личен, и в професионален план. Впечатлена съм от работата на младежите-доброволци от варненската организация, те дават един добър пример на подрастващото поколение, а това е много ценно.

Снимките са предоставени от организаторите на фестивала



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Милена Селими с награда за най-добър превод в Албания за "Времеубежище"

Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..

публикувано на 16.11.24 в 21:10
Кадър от „Идва есента“

Музиката е на фокус в Киномания – най-старата филмова панорама у нас

Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..

публикувано на 13.11.24 в 10:10

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05