През седмицата се случиха няколко събития, свързани с военновъздушните сили на България или това, което е останало от тях. Едното е успешното тестване на авиобазата в Граф Игнатиево на изтребителите МиГ-29, съоръжени с заети от Полша двигатели. В теста участва лично министърът на отбраната Николай Ненчев, по чиято идея ремонтът на двигателите на МиГ-овете на въоръжение в българските ВВС се извършва в Полша. Около това знаменателно събитие министър Ненчев обяви две също знаменателни неща. Едното е, че български ВВС се нуждаят от още 6 двигателя и резервни части за МиГ-29, но те ще бъдат доставяни не от Русия, а от, както можем да се досетим, бивши членки на Варшавския договор, а сега членки на НАТО. Лошо няма! Хем нови, хем руски, хем не от Русия. НАТО без друго от години призовава България да прекрати зависимостта на военната си авиация от Русия. Остава въпросът на каква цена. Слуховете са за 25 милиона евро, но министърът не потвърди това.
Другата военновъздушна новина е, че до три и половина години родните ВВС ще разполагат с поне една ескадрила от нов тип бойни самолети. Нов тип, но не нови. България върви към закупуването на изтребители F 16 втора ръка и в момента министерството проучва кои страни имат възможност да ни предложат подобни машини. В ценовия клас, който България може да си позволи, влизат и шведските машини Gripen. Кое точно ще бъде? – въпросителна.
На фона на тези сигнали парламентът прие на първо четене промени в Закона за отбраната и въоръжените сили, с които се дава възможност за съвместна отбрана на въздушното пространство с други членки на НАТО. Неформални консултации по въпроса вече са проведени с Белгия, Холандия, Италия и Полша. Можем и незабавно да започнем разговори за съвместна охрана, ако е в наш интерес, а при тази силно увредена среда на сигурност е в наш интерес, но на този етап нямаме необходимост, а и няма опция изцяло да се отстъпи суверенитет на чужда държава, увери министър Ненчев.
БСП, „Атака” и АБВ не подкрепиха промените, но от БСП дойде предложението да се запише изрично, че при съвместна охрана водеща роля ще имат българските военновъздушни сили. Такова е и желанието на тяхното ръководство. Идеята ще бъде обсъдена при второто четене на законопроекта. А дали ще се приеме – още една въпросителна?
През нощта на много места ще бъде ясно, но в котловините и низините ще има мъгла или инверсионна облачност. Почти тихо. В четвъртък след обяд видимостта ще се подобрява и над по-голямата част от страната ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен..
Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за януари в размер на 81,94 лв./MWh, без такси и налози. Независимо, че утвърдената цена от 81,94 лв./MWh е по-висока спрямо цената за декември със 7.97%, тя е по-ниска от..
След влизането на България в сухопътния Шенген НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..
От 2 януари Българската народна банка пуска в обращение златни възпоменателни монети на тема "Св. Богородица - Златна ябълка". Монетите са с номинали 10,..