Посивяла иглолистна гора и дървета, изгубили завинаги зелените си корони, ни посрещат покрай пътя над кюстендилското село Радловци. „Изгубената гора“ на територията на държавното ловно стопанство „Осогово“ поставя много въпроси пред лесовъди и еколози. От местната служба по горите разбираме, че иглолистните насаждения там са били изкуствено създадени преди около 50 и 30 години. Естествените гори в Осогово са широколистните, а залесяването с бор имало конкретна цел- да се спре ерозията на почвата и така да бъдат предпазени от природни стихии домовете на хората. Днес можем да кажем, че младата борова гора успешно е изпълнила мисията си. Ред е на хората да се справят с дребните на пръв поглед дървесни вредители, които обаче се разпространяват бързо и заплашват да унищожат огромни площи дори от здрави гори.Короядът е насекомо, което напада и унищожава физиологично слаби дървета. Поразената дървесина е негодна за използване в строителството, освен това тя крие опасност от възникване на пожари. Темповете, с които малкият корояд унищожава дърветата, се увеличават лавинообразно и лесовъдите се страхуват, че няма да могат да наваксат с мерките по премахването на поразената маса. През настоящата година се очаква санитарната сеч в Осогово да обхване не по-малко от 10 500 дка. Начини за справяне с корояда в национален мащаб търсят в Лесовъдната станция в Пловдив. Ето примерите и препоръките, които специалистът Пенчо Дерменджиев дава на колегите си от Югозападна България:
В четвъртък минималните температури ще са от 11 до 19°. В София ще е 13°. През деня облачността ще е променлива, над много райони намаляваща до слънчево. Изолирани кратки превалявания ще има само в планините на Югозападна България. Ще остане ветровито..
Народното събрание ще гласува по вота на недоверие към кабинета на премиера Росен Желязков за провал в политиката по околната среда и водите в петък. Четвъртият по ред вот на недоверие към настоящото правителство беше внесен от най-малката парламентарна..
Председателят на парламента на Албания Елиса Спиропали пристигна на официално посещение в България. Двудневната визита е по покана на председателя на Народното събрание Наталия Киселова. Елиса Спиропали беше посрещната на летището от председателя на..
До 13 юли 2025 г. историческият парк "Хисарлъка" край град Кюстендил посреща хиляди туристи, приключенци и ценители на историята. Петото издание на..
На 11 юли в град Самоков бе открито юбилейното десето издание на Фестивала на малината , който продължава и в съботния ден, 12 юли. Събитието се..
От днес до неделя Самоков е домакин на Фестивал на малината и на Национално изложение на малинопроизводителите , съобщава БТА. Основната цел е..