Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са предизвикателствата пред присъединяването на България към еврозоната?

Снимка: БИФ

Предизвикателствата пред присъединяването на България към еврозоната бяха разгледани в рамките на Българския икономически форум 2016, който се проведе в София. Дискусия предизвика въпросът защо европейските лидери не желаят да допуснат страната до валутния механизъм, предхождащ еврозоната. Според икономиста Георги Ганев вътрешните проблеми във валутния съюз трябва да бъдат решени, преди към него да се присъединяват нови членове. Формално България отговаря на всички икономически критерии за въвеждането на еврото, а престоят в механизма ERM-2 е минимум 2 години. Според Ганев цените у нас няма да се повишат драстично след приемането на еврото. Предвид отказа да се дискутира влизането ѝ в ERM-2, участниците във форума изтъкнаха, че България не е третирана по равностоен начин в сравнение с други. Ето какво още коментира Георги Ганев:

Стандартните позитиви от влизане в еврозоната са снижаване цената на кредита за българските стопански деятели, домакинства и фирми и повишаване на обмена с партньорите от еврозоната, който е един от най-развитите пазари в света. Ще има по-ниски сделкови разходи иснижаване на валутния риск при чуждите фирми, няма да има превалутиране. България ще придобие излаз на един неограничен кредитор от последна инстанция. Стандартният минус е невалиден за България, а именно загубата на самостоятелна парична политика. Каквото става по света и в еврозоната бива внесено в България, разбира се в момента не в пълен размер. Ние сме обвързани с еврозоната, няма да настъпи загуба на парична политика. Другият минус е свързан с евентуалния ангажимент на България като членка да участва във финансиране на кризисни ситуации в други страни-членки. Друга опасност е държавата ни да се „нагълта“ с дълг, включително домакинства, фирми и правителството, защото той става по-евтин.Такъв пример са Гърция, Португалия и Испания. Аз обаче съм скептично настроен към това, защото увеличаването на кредитирането на българските домакинства и фирми само по себе си не е нещо лошо, стига да бъде разумно управлявано.Забелязваме, че Министерство на финансите и БНБ не желаят да дискутират публично въпросa с влизането на България в еврозоната.

Според председателя на Българския икономически форум Георги Табаков има много повече плюсове страната ни да се присъедини към еврозоната и сега е добър момент да направи решителната крачка в тази посока. Той посочи, че в еврозоната хората плащат два до три пъти по-малко за заемите си, отколкото българите в условията на валутен борд. Табаков смята, че основните рискове за икономиката на Европа и за валутния съюз са нестабилността и популизма.

На кръглата маса беше дискутирано и влиянието на процеса на присъединяване към еврозоната върху различни сектори – публични финанси, финансов сектор, ценообразуване и бюджет на домакинствата, пазар на труда, преки инвестиции, туризъм, енергетика, внос и износ. Беше разгледан опитът на Латвия, Литва и Словакия в процеса на присъединяване и ефектите след него. И тримата експерти – Андис Вилкс (Латвия), Гедиминас Шимкус (Литва) и Игор Барат (Словакия) бяха категорични, че без тотален вътрешнополитически консенсус, че съответното общество желае да приеме еврото като валута, няма как да бъдат преодолени насрещните ветрове, с които България ще се сблъска. Според тях за влизане в еврозоната е необходима на първо място политическа стабилност, а също и силна разяснителна кампания и подготовка на бизнеса и банковия сектор. Представителите на трите държави насърчиха присъединяването към еврозоната.

Във втората част на Българския икономически форум беше разгледана бизнес средата за малките и средните предприятия в България и бяха обсъдени възможностите за развитие, кредитиране, финансиране, внос и износ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Посолство на Република България в Япония

Японски ученици научиха как се приготвя шопска салата

Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с българските кулинарни традиции. “Посещението започна с готварски уъркшоп, в който се..

публикувано на 25.11.24 в 17:14

В девет софийски района забраняват употребата на твърди горива

От 2025 година в девет столични района ще бъде забранена употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с топло- и газопреносна мрежа, съобщи заместник кметът Надежда Бобчева при откриването на кръгла маса “Повече комфорт за по-чист..

публикувано на 25.11.24 в 15:39

Трайна тенденция за нарастване на случаите на домашно насилие

Престъпенията в условията на домашно насилие от началото на годината са се увеличили с 54% спрямо м.г., отчетоха от Министерството на вътрешните работи в Международния ден за премахване на насилието над жените. По този повод от днес започва..

публикувано на 25.11.24 в 15:06