Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вл. Уручев: Мисля, че ще бъде постигнато съгласие между Русия и Украйна за газа

Владимир Уручев вярва, че България няма да имам проблем с доставките на газ

Снимка: БГНЕС


Евродепутатът Владимир Уручев изрази надежда, че тази зима България няма да има проблем с доставките на газ, тъй като, според него, в газохранилищата в Украйна има достатъчно газ, но въпреки всичко съществуват известни опасности. В случая, за постигането на съгласие между Русия и Украйна, намесата на ЕК е от особено значение. Вероятно ще бъде постигната договореност, тъй като този път няма спор за цената, каза Уручев:

Транзитът в Украйна върви постоянно, газохранилищата в Украйна са наполовина пълни. Допълнителните доставки, които евентуално ще бъдат необходими, в зависимост от това колко тежка ще бъде зимата, не са чак толкова големи – от един и половина милиарда кубически метра до четири милиарда. Хубавото е, че отново ЕК се включи като трета страна в този процес, тъй като знаем, че отношенията между „Нафтогаз“ и „Газпром“ са много обтегнати – първо контрактите, които ги има между двете компании и които изтичат в края на това десетилетие – 2019 – 2020 година. Те са за доставки за транзит през Украйна, атакуват се в Арбитражния съд в Стокхолм, там исковете са за по 300 милиарда долара от всяка от страните. Киевският съд въведе санкции и глоби към „Газпром“. Една от опасностите е, че “Нафтогаз“ може да започне прихващане на тези глоби от руските доставки от транзита, което не е добре и което заплашва вече доставките за ЕС, включително за България. Точно заради това намесата на ЕК е много важна тук. Аз мисля, че ще се постигне съгласие, още повече, че този път няма спор за цената на газа.

България има изготвен план в случай, че доставките на газ бъдат прекъснати, но все още е доста уязвима:

Ние имаме резерви в нашето хранилище в Чирен. Този пъти имаме много по-добри възможности да вземем от Гърция, тъй като връзката с Гърция е направена реверсивна, също и от Румъния. Така че, независимо от всичко, ако има намаляване или прекъсване, в България ще се наложи да бъде въведен режим, т.е. предприятията, които работят на газ, ще трябва да преминат на алтернативно гориво.

Очевидно Русия държи този транзит през Украйна да бъде прекратен, като причините за това са от политически до стратегически, каза Уручев и допълни:

Начинът, по който това би могло да бъде компенсирано е строителство на „Турски поток“ и „Северен поток“, за да може по две линии в Европа да влиза газ и да компенсира това прекратяване в Украйна.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!