Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На борда на флотската история в Деня на храбростта

В Деня на храбростта и Празника на Българската армия – 6 май, Националният военноисторически музей (НВИМ) по традиция отваря свободно вратите си за посетители. На празника гостите на Музея ще имат възможността да влязат в пилотската кабина на транспортен хеликоптер МИ-8 и в отделенията за управление на ракетен комплекс 2К 52 Фрог „Луна-М“ и подвижен радиовисотомер ПРВ-11 „Вершина“.

Любителите на българската история ще могат да разгледат безплатно и най-новата експозиция в Музея – „На борда на флотската история“, посветена на 140-та годишнина от създаването на Военноморските сили на Република България. Изложбата представя малко известни ценни предмети, документи и картини от фондовете на Националния военноисторически музей и неговия филиал във Варна – Военноморския музей.


Сред тях са предмети от княжеската яхта „Александър I”, специално построена за Дунавската флотилия и Морската част, отличия на Густав Карлсон – първият професионален водолаз в Дунавската флотилия, както и вещи от миноносеца „Дръзки“, извоювал първата българска морска победа.


Историята на сбирката започва от Русе, с първите военни плавателни съдове, които ни оставя след Освобождението Руската империя –
разказва директорът на НВИМ доц. д-р Соня Пенкова. – Разширяването на флотилията в края на XIX век с Морска част във Варна е една сериозна крачка към превръщането на България в морска държава.

Българският флот успява да защитава бреговете на България, заедно с бреговата артилерия във войните за национално освобождение и обединение. Благодарение на неговите действия, големите ни пристанища не са разрушени. Броят на жертвите от бомбардировките на турските и руските ескадри е сведен до минимум.


За военните действия по българските брегове през Първата световна война свидетелстват останките от противниковия руски кораб „Лейтенант Пушчин“, който се натъква на българска мина през 1916 г., както и откритите през 2010 г. във Варненския залив водосамолетна бомба и корабна сирена.


От времето на Втората световна война са флагът на миночистачния катер „Места“ – част от Беломорския флот и фотоапарат от водосамолет „Арадо” 196-А. Изложените униформи от годините на Студената война до наши дни, както и щурвала от мостика на подводница „Надежда“, проследяват историята на корабния състав и развитието на БВМФ след 1989 г.


И днес ролята на военноморските сили е изключително важна – подчертава Командирът на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев:


От една страна тя е част от отбранителната система на държавата и гарантира морския суверенитет и използването на морските пространства, които са една трета от сухопътната ни територия. От друга, военноморските сили имат пряк икономически ефект върху благоденствието на народа, тъй като гарантират свободното придвижване на стоки и хора по море. Успоредно с това ние сме изградили работеща система за безопасността на търговското корабоплаване и опазването на човешкия живот по море.
Българският военноморски флот е институцията, която гарантира изпълнението на международните задължения на България.


По думите на контраадмирал Петев, Българските военноморски сили винаги са били заедно с народа си както по време на война, така и в мирни дни. Офицери, служили във флота и възпитаници на морското училище заемат ключови позиции в областта на науката и образованието, в управлението на страната и в международни институции. Затова и интересът на младите хора да се развиват в структурите на българския военноморски флот не стихва:

Нещо повече, в настоящия момент разполагаме със съвременна военноморска авиация и средства за наблюдение на морските пространства. Предстои и придобиване на нови кораби. Всичко това е гаранция за реализация на младите кадри, които виждат своето бъдеще свързано с флота.

Снимки: Дарина Григорова, БГНЕС и militarymuseum.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Авторката на книгата Милена Димитрова

Книгата "Десет велики българолюбци" като оазис за вдъхновение

"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..

публикувано на 20.11.24 в 08:26
Гробницата на тракийския цар Севт III в могилата Голямата Косматка

Преди 20 години археологът Георги Китов открива гроба на цар Севт III

През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..

публикувано на 12.11.24 в 12:00

Българите се преклониха пред паметта на свети Мина

Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..

публикувано на 11.11.24 в 16:27