На брифинг в София ЦИК представи машините за гласуване на евроизборите, които ще бъдат доставени на Секционните избиратели комисии на 24 май. Доставчикът и одитори от БАН и Софийския университет уверяват, че сигурността им е гарантирана.
От Института за развитие на публичната среда заявиха пред БНР, че се наблюдава повишено медийно отразяване на изборната кампания в 44-те следени от него телевизии, радиостанции, вестници, информационни агенции и сайтове.
В предизборните изяви на претендентите за място в Европейския парламент националните теми продължават да надделяват над европейските. Особено силно впечатление в това отношение направи едно вчерашно твърдение на кандидат за евродепутат от БСП, че ако победи на европейските избори на 26 май, БСП ще прекрати бойкота си на парламента и ще поиска вот на недоверие към правителството на Бойко Борисов.
Десет дни преди изборите, експресно проучване на Изследователския център „Спектър“ установява, че силите на двете водещи партии са практически изравнени – БСП е с 33,4 %, а ГЕРБ е с 33% подкрепа сред решените да гласуват. За ДПС подкрепата е 8,7%, но вероятно ще се повиши. В т. нар. патриотично-националистически спектър има изравняване на силите между „Патриоти за Валери Симеонов“ и ВМРО-БНД, като делът на подкрепящите ги е 4,1%. В лявото пространство има възход на „Коалиция за България“ (3,5%), а в дясното – на Обединението „Демократична България“ (4,1%), успяващо все повече да консолидира фрагментирания вот за т.нар. „градска десница“. Въпреки видимото си присъствие в кампанията, засега подкрепата на „Воля“ (1,7%) и „Атака“ (1,3%) изостава.
Чувствителни промени в това съотношение на силите тепърва са възможни предвид обстоятелството, че 29,3% от избирателите още не са решили кого да подкрепят, а са категорични че ще гласуват само 37,9% от избирателите.
Най-разпространените в България имена през 2024 година са били Георги (140 818) и Мария (100 651). След тях се нареждат Иван и Иванка, а после - Димитър и Елена, показват данните на НСИ. При новородените през изминалата година най-популярно за..
В първия ни брой за 2025 г. слушайте: Новогодишно наричане от Бесарабия – за обичая „Поле-поле“ разказва етнографът Галина Манолова; За предизвикателството да издаваш български вестник зад граница и посланията, които той отправя –..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения...
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...