Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес е Международният ден на майчиния език

Българчетата в Германия изучават родна реч в 38 неделни училища

| обновено на 24.05.20 в 00:05
Снимка: bg-euregio.de

Най-многобройната българска общност зад граница живее в Германия и наброява 416 хиляди души, според приблизителни данни на външното ни министерство от 2019 г. Увеличаващият се брой на емигрантите от България налага разкриването на нови неделни училища, в които децата да развиват познанията си по роден език. В момента в германските провинции има общо 38 български училища, докато преди десет години те са били едва шест.

Едно от средищата, които обединяват сънародниците ни в Германия, Белгия и Нидерландия, е Българският културен и образователен център в Ахен (Aachen), провинция Северен Рейн-Вестфалия. Основан е преди три години от някогашни студенти в Германия, които са създали семейства и са се установили за постоянно в областта. Към центъра функционира и българско училище с преподаване на майчин език, родинознание и история.


„Смятаме, че само българският език не е достатъчен и трябва да се знаят също така традициите и културата – казва Добромир Машев, председател на центъра. – И чак когато ги дадем на нашите деца, ще можем да твърдим, че те са получили стабилна основа. Затова и направихме не чисто българско училище, а български културен и образователен център.”

Началото му е положено с едно събиране, в което децата да майсторят мартеници. Оттогава българите от трите държави прекарват заедно големите празници и открояват присъствието си като общност с различни събития – сред тях са Дни на българската култура и Ден на народите в Ахен.

Но освен да приобщават сънародниците ни на основата на общия произход и език, от Центъра работят и за интегрирането им към голямото европейско семейство, към което всички ние принадлежим.

„Това е една от нашите основни цели – категоричен е председателят на Центъра. – Българчетата, които израстват в Германия, имат нужда да знаят корените си – и само ако тези корени са хубави и здрави, те могат да се развиват и да продължат напред. Според хората, които от дълго време вече сме в Германия, българската страна и култура не се ограничават само в границите на България, а са много по-всеобхватни. И независимо от това къде се намираме − защото няколко милиона българи живеят по света, важно е да запазваме традициите, но и да се интегрираме в съответната страна.

Международният конкурс „Аз Буки Веди” е събитието, което българчетата от неделните училища в Германия посрещат с голям интерес. Тазгодишното му издание ще се проведе на 21 юни в Ахен.

„Децата са страшно мотивирани, тъй като показват знанията, които са получили в българските училища – разказва Добромир Машев. – Конкурсът е за четене и в него присъства авторитетно жури от езиковеди и преподаватели в Софийския университет. Всяко дете получава малка награда и сертификат за участие, избират се и кралица и крал на буквите. Децата излизат много надъхани на сцената, защото искат да покажат най-доброто от себе си. А после, връщайки се в собствените си училища, разказват колко е било красиво и с участници от кои държави са се запознали. Така се създава един международен конкурс, който се надяваме да бъде подет и от други колеги. Още повече че догодина ще се проведе първото му издание извън Германия − в Лондон.”

Снимки: bg-euregio.de




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Скулпторът Валентин Старчев: "Правя това, в което вярвам…"

На 16 февруари ще отбележим 88 години от началото на предаванията за чужбина на националното радио, чийто правоприемник е Радио България. Датата сме възприели и като празник на Радио България. Във връзка с това в поредица от публикации ще си..

публикувано на 23.01.24 в 10:10

105 години от рождението на легендарния гайдар Дафо Трендафилов

На днешната дата – 17 януари – отбелязваме 105 години от рождението на легендарния гайдар Дафо Трендафилов. Роден в родопското село Гела през 1919 г., целият му живот остава свързан с този магичен край. Започнал да свири на гайда едва 14-годишен,..

публикувано на 17.01.24 в 05:55

13 години без Надка Караджова

На днешния ден през 2011 година от този свят си отиде емблемата на тракийската народна песен Надка Караджова. Само на 73-годишна възраст тя остави стотици песни, записани за Българското национално радио, Българската национална телевизия и..

публикувано на 03.01.24 в 15:30