Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Къде по пътя си изгубихте България?“

Издателят Манол Пейков с отворено писмо до либерална Европа

Снимка: Софийски международен литературен фестивал

„България се събуди и народът излезе на протест срещу мафията и олигархията, а Европа защо още не се е събудила?“ – това питат протестиращите на „Орлов мост“ в София. Те вече втори месец искат оставката на правителството и на главния прокурор на страната, като подчертават, че протестът няма лидери, а е израз на гражданското недоволство, натрупано в годините на прехода. Сред протестиращите са и много млади българи с добро образование и квалификация в чужбина.

Славата на ЕС като на гарант на върховенството на закона е поставена на карта заради невъзможността му да реагира на корупционната криза в България, каза лидерът на политическото движение „ДА, България“ Христо Иванов в интервю за списание "Политико". От тази трибуна Иванов, който е едно от основните лица на протестите в страната, настоява Брюксел и Берлин да понесат отговорност за поставянето на българската съдебна система и други ключови институции в ръцете на олигархичната мафия. Изданието цитира и думите му, че Европейската комисия, която трябва да е гарант на Договора от Лисабон, "умишлено си затваря очите за това, което се случва в България", въпреки че европейските фондове са най-апетитната плячка на мафията в страната.

С коментара в това авторитетно европейско издание не трябва да се изчерпва вниманието към дългогодишните проблеми на България, смята обаче издателят Манол Пейков. Той споделя мнението, че ограбването на България е ставало с мълчаливото съгласие на Европа и като издател и публицист обръща най-много внимание на политическата и медийна ситуация в страната ни. Провокиран от липсата на внимание към България от страна на европейските медии, Пейков изпраща имейл с призив към любимия си вестник - британския „Гардиън“ (The Guardian). Издателят настоява, медията, която има славата на една от най-значимите и обективни в Европа и света, да стане опора на хората в България, които се борят за свобода и обективност на медиите:

„Следя и подкрепям „Гардиън“ повече от десетилетие. Но намирам, че репортажите ви от България са болезнено недостатъчни. Чудя се: в кой точно момент… изгубихте България от мисловната си карта? Може би е твърде малка? Или твърде обикновена за вас? Прекалено периферна? Или неинтересна?“- пита в писмото си до авторитетното издание Манол Пейков.

Радио България се свърза с Манол Пейков, за да разкаже още за мотивите си да напише тези редове, които са поместени и в неговия Фейсбук профил. По думите му в момента е „трудно човек да се информира адекватно от българските медии за случващото се в страната ни“.

„Всеки подбира някакви канали за информация, на които да вярва, които са му интересни. Последните десет години опитвах да чета The New York Times, Washington post, но за мен The Guardian си остава репер на либералното мислене, не само в Европа, а и в света. Аз също давам, макар и символична сума, за да следя статиите в интернет. В този смисъл, липсата на България от темите във вестника е много болезнена за нас. Много българи се информираме от там, търсим анализите им, защото в българската преса е много трудно да намериш нещо по-различно, освен базова информация. Имаме нужда от рубрики, където се коментира, анализира и човек може да стигне до същината на нещата./…/ Ако ти си човек, който чете чуждестранната преса и се информира на английски, ако четеш публикациите в „Гардиън“, ти в никакъв случай няма да можеш да разбереш реалната ситуация и защо тези хора в България са излезли на улицата и защо искат оставката на премиера и на главния прокурор едновременно и какво им казва в отговор министър-председателят. Виждаш моментна снимка, но нямаш възможност от публикациите им да разбереш хоризонта на случващото се у нас“.

Трябва да има интерес и разбиране, че България е от значение, тази част от света е част от Европа. Тя е важен елемент от общия пъзел. Затова аз им пиша – обяснява още Пейков. Българският издател не очаква писмен отговор на питането си, но се надява повече сънародници да се обръщат към европейските институции и медии, за да може България да излезе от информационната мъгла. Подобни акции, насочени към централата на Християндемократическия съюз в Берлин и към представителството на ЕК във Виена вече предприеха българи в чужбина, които се солидаризират с протестните действия в България.

Снимки: БГНЕС, Facebook /Манол Пейков, Софийски международен литературен фестивал

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Президентът и лидерът на ДПС честитиха на мюсюлманите Курбан Байрам

Президентът Румен Радев поздравява мюсюлманската общност в България по случай празника Курбан Байрам. В пожеланията си той подчертава, че духовното възвисяване, смирението и опрощението вървят ръка за ръка с добротата и състраданието и укрепват..

публикувано на 16.06.24 в 09:56

Съвместни екипи на български и румънски полицаи ще следят за безопасността в Силистра и Кълъраш

На 16 юни започват работа съвместните екипи на български и румънски пътни полицаи, които за поредна година ще се грижат за безопасността на движението в районите на Силистра и Кълъраш през летния сезон, съобщиха от МВР.  Съвместната контролна..

публикувано на 16.06.24 в 06:15

Слънчева неделя над по-голямата територия от страната

През нощта ще бъде ясно и почти тихо. В неделя ще бъде слънчево, след обяд над планините и планинските райони с купеста облачност. На отделни места, главно в Рило-Родопската област ще превали, възможно е и да прегърми. Максималните температури ще са..

публикувано на 15.06.24 в 19:05