Съединението на България, което отбелязваме на 6-ти септември, е и празник на втория по големина български град. Традиционно честванията в „Столицата на Съединението“ ще започнат с молебен, отслужен от Пловдивския митрополит Николай.
Мъже, жени и деца ще възкресят спомена за великото за страната ни историческо събитие. Те ще се превъплътят в ролите на основните исторически фигури, допринесли за съединението на разединена България. За да бъде историческата възстановка максимално автентична, участниците от Комитет „Родолюбие“ са пресъздали униформите на румелийската милиция на базата на снимки и документи от края на 19 век.
По повод 135 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия Регионалният исторически музей в Пловдив отваря за свободни посещения вратите си. Пловдивчани и гости на града могат да проследят събитията около бележитата дата в експозициите „Българско възраждане” и „Съединение на България от 1885 г.”.
Сред новите акценти в постоянната експозиция на музея са знамената на Голямоконарската чета и на Марашката чета, с които е обявено Съединението. Тематични витрини, посветени на героите на Съединението показват оригинали вещи, оръжия и документи на първия български княз след Освобождението − Александър I Батенберг, на майор Райчо Николов – автор на първия български военен устав и на д-р Георги Странски - председател на временното правителство на Източна Румелия.
Вижте част от колекцията от предмети и художествени произведения, носещи символиката на Съединението, в публикацията Пловдив пази спомена за славния ден на Съединението в специална експозиция.
Съставил: Дарина Григорова
Снимки: Регионален исторически музей ПловдивТази година се навършват 40 години от първата българска експедиция за изкачване на най-високия връх на планетата – Еверест. На 20 април 1984 г. върхът е изкачен без кислородна маска от 41-годишния Христо Проданов по най-трудния западен склон. Той..
На 18 април отбелязваме Световния ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. е основана Международната радиолюбителска организация IARU. В България началото на организираното радиолюбителско движение е положено през 1926 г., когато се..
На 11 април 1964 г. за първи път е осъществен презокеански полет на българската гражданска авиация. Той е по направлението София-Лима. Българският женски национален отбор се класира за Световното първенство по баскетбол в Лима, но няма как да стигне..