След едно високо ниво през август, през септември България е преминала във фаза на сравнително намалена заболеваемост от коронавирус. Това заяви пред БНР главният държавен здравен инспектор и член на Националния оперативен щаб за коронавируса доц. Ангел Кунчев.
За момента сред страните в ЕС и Европейската общност България е на 19-то място по заболеваемост от Covid-19, което е под средното ниво. За последните 14 дни заболеваемостта в страната ни е 24,8 на 100 000 души. На Балканите по-ниска тя е единствено в Сърбия, докато в Черна гора е 256 на 100 000 души, в Македония е 68, в Турция − 27. Кунчев подчерта, че въпреки достигнатото от нас добро ниско ниво на заболеваемост, противоепидемичните мерки трябва да продължат масово да се спазват, тъй като процесът на разпространение на вируса е доста динамичен.
„При коронавируса смъртността е 6-7 пъти по-висока от тази при грипа. Затова отношението ни към този вирус трябва да е достатъчно сериозно, без да преминава в психоза, от каквато полза няма“, изтъкна държавният здравен инспектор.
В контекста на предстоящото начало на учебната година Кунчев посочи, че децата могат да се срещнат с вируса и в транспорта, и в магазина, и на улицата. „Противоепидемичните мерки, предвидени за училищата, ще ги превърнат в едни от най-безопасните места в обществото. Там можем да намалим риска до приемлива степен“, смята държавният здравен инспектор.
Снимки: БГНЕСНад 50 000 души са посетили за месец българския павилион на световното изложение в Осака ЕКСПО 2025. Основна тема на изложението е проектиране на бъдещето. Българският павилион е изграден от екоматериали и след изложението всяка част ще бъде рециклирана...
Асоциацията на индустриалния капитал в България и Агенцията по миграция на Узбекистан подписаха споразумение за сътрудничество в областта на трудовата миграция. Документът поставя основите на дългосрочно партньорство между двете страни, за да улесни и..
„Неопитомените“ се наричат четиримата гребци от лодката „Роза“, които се отправиха от западния бряг на Австралия през Индийския океан към Кения в Африка. На борда са Евгений Судир от Украйна, Луи Йонг от Китай, Ралф Тюин от Нидерландия, собственик и..
Национален протест срещу въвеждането на еврото и с искане за оставка на правителството ще се проведе на 31 май, стана ясно на публична дискусия на тема..
Столичната община декларира, че ще мобилизира целия си ресурс за безпроблемното провеждане на матурите за зрелостниците на 21 и 23 май, съобщи на..
Многолюдно шествие в подкрепа на въвеждането на предмет "Добродетели и религии" в училищата се проведе в центъра на София. То беше организирано от..