Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръчно тъкани български килими красят европейските дворци

Марияна Николова
Снимка: БТА

Вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова пое ангажимент да популяризира българското килимарство като част от програмите за културно-исторически турове в страната. Това тя заяви при посещението си в цеха за ръчно тъкани килими в село Костандово, област Пазарджик, съобщи БТА. Сред клиентите на българската фирма, освен британската и други кралски фамилии в Европа, са и много от емблематичните музеи в света. Над 200 замъка във Великобритания са обзаведени с килими от Костандово. Стаята на кайзера във виенския музей "Албертина" също е обзаведена с вълнен килим от Костандово. Според Николова уникалните български килими имат качества да станат част от културното наследство на Европа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нова книга разкрива хилядолетни загадки на Созополския залив

От печат излезе книга, която изследва неизвестни досега археологически обекти на Созополския залив. В своя нов труд "Between Sozopol and Talasakra: Unknown archaeology of the Sozopol Bay and its western hinterland" ( " Между Созопол и Таласакра:..

публикувано на 11.05.25 в 10:05

Нова туристическа пътека свързва праисторически забележителности в района на Ветрино

Новата екопътека над село Невша в община Ветрино (Варненска област) вече е факт – 10‑километровият маршрут, водещ до впечатляващите скални феномени Голямо и Малко було, беше официално открита в първите дни на месец май от местната администрация,..

публикувано на 10.05.25 в 08:05

Пътешествие в сърцето на Родопите – община Ардино обогатява туристическите си атракции

Родопската община Ардино обяви, че е започнала подготовката на кандидатурата си за участие в петото издание на инициативата на Световната организация по туризъм към ООН " Най-добрите туристически селища" . Идеята на международната програма е не..

публикувано на 09.05.25 в 10:35