Десетки светилища от зората на човечеството са разпръснати в най-затънтените кътчета на Родопите. За тях обаче се знае твърде малко. Причината – те са притихнали сред камънаци и храсталаци, далеч от туристическите маршрути и хорското любопитство, а немалка част дори не са проучени от археолозите. Затова пък местните хора са запознати с тези хилядолетни структури и ги възпяват в своя фолклор и легенди. Така се ражда инициативата за популяризиране на тайните тракийски светилища в района на Велинград.
Идеята е на двама млади велинградчани – брат и сестра. Мария и Петър не са историци по професия, но ентусиазмът и любопитството ги отвеждат до най-недостъпните места на планината, където попадат на уникални находки. „Започнахме да издирваме информация за тези обекти от местните хора, консултирахме се с археолози и стигнахме до извода, че това богатство не трябва да остава скрито от останалия свят!“ – казва Мария Маркова. Според нея в района на Велинград има 68 древни структури. Повечето от тях са неизвестни на науката.
„Това са предимно тракийски скални светилища. Говорим за период от преди 3500 – 4000 години. В тях има запазени обредни ями, шарапани, долмени, пещери – утроби – разказва Мария. Попадаме на зидове със суха зидария, характерна за този период , както и на огромно количество керамика. Всичко това е дело на човешка ръка преди хиляди години. В последния месец самите ние случайно се натъкнахме на 3 неизследвани структури.
Значителна част от тези обекти са terra incognita за официалната наука. Това обаче им придава още по-мистичен ореол.
В очакване да бъдат открити и проучени, притаените в сърцето на планината структури, възпламеняват въображението не само на учени, но и на приключенци. Тръпката да се почувстват откриватели на един изгубен свят ги отвежда в района на Велинград, а там ги очакват Мария и Петър.
„Ние правим исторически сафарита по пътя на траките – разказва Мария. Организираме превоз, осигуряваме гид, който ги придружава до дадено светилище. Там, на място, им разказваме абсолютно всичко, което знаем за обекта. Идват най-вече млади хора - те са изключително добре осведомени за историята ни. Освен това се интересуват от енергията на тези места, тъй като местните до ден днешен ходят и се лекуват там.
Голяма част от хората, които се интересуват от маршрутите са българи, живеещи в чужбина. Само за миналата година успяхме да докараме сънародници, живеещи в 15 -16 държави. Тези хора се завръщат всяка година с една единствена цел - да покажат на децата си хилядолетната история на България “.
Снимки: Мария Маркова
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..
“София за начинаещи в 55 стъпки” – така се нарича туристическата обиколка на българската столица, организирана от Общинското предприятие „Туризъм“ (Visit Sofia). Безплатният пешеходен тур е подходящ за хора от всички възрасти, продължава 1 час и 45..
През 2009 г. една държавна компания в Шанхай пуска на пазара кисело мляко с марка "Мусилиян", както наричат село Момчиловци в Китай. Появата..