Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България отново е част от европейската кампания „Нощ на прилепите“

Снимка: БГНЕС

В България се срещат 33 вида прилепи от възможните 35 в Европа, а те са много полезни, защото унищожават насекоми – вредители в селското стопанство. Нека всеки от нас да помогне с разпространяването на информация за важното значение на прилепите, така че да ги опазим  –  този призив отправят природозащитници и доброволци, заети с организацията на информационната кампания „Нощ на прилепите в България“.

Тази година кампанията акцентира и върху въпроса за разпространението на Covid-19. Важно е да споменем, че консултанти към Конвенцията за опазване на мигриращите видове диви животни (CMS) разпространиха становище, в което изрично се посочва, че прилепите не разпространяват заразата и че няма доказателства, че прилепите директно са заразили хората с Covid-19..

24
-та по ред Нощ на прилепите се провежда поетапно в различни градове у нас (от 26 септември до средата на октомври), като целта е да се покаже, че прилепите не са опасни и вредни за човека, а от тях има само полза в природата и в градската среда. Те помагат много в борбата с комарите, като едно малко кафяво прилепче може да изяде 1000 комара на вечер. Този и още куп любопитни факти ще научи всяко дете, което посети днес Нощта на прилепите в Русе, организирана от Регионалния исторически музей в града. Домакин на събитието е Лапидариума на музе​я. Там ще има „прилепни игри“, презентации, детски рисунки, различни ателиета и томболи, които ще провокират интереса на младата аудитория към тайнствения живот на прилепите и ще покажат, че прилепите могат да бъдат дори симпатични.

Отбелязана за първи път през 1990 г. във Франция и Полша, днес „Европейската нощ на прилепите“ се организира в повече от 30 държави, сред които и България.
Съставил: Гергана Манчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Виненият туризъм ще утвърждава България като целогодишна дестинация

Развитието на винения туризъм като стратегически продукт, допълващ традиционните силни направления в българския туризъм, който може да превърне страната в целогодишна дестинация, бе акцент в срещата на министъра на туризма Мирослав Боршош с..

публикувано на 02.09.25 в 06:00

След дъждовете идва затопляне

През нощта  облачността ще се разкъсва и намалява до предимно ясно. Ще духа слаб, в Дунавската равнина умерен северозападен вятър, който до сутринта ще утихне. Утре ще е предимно слънчево с временни увеличения на облачността. Ще духа слаб до..

публикувано на 01.09.25 в 18:30

КНСБ: Покупателната способност на МРЗ в България остава най-ниска в ЕС

Ако с настоящата минимална работна заплата от 1077 лв. малката потребителска кошница от стоки и услуги в България може да се купи 9,7 пъти, с новата от 1 януари догодина, която ще е 1213 лв. или 620,20 евро, това може да бъде направено 10,9 пъти...

публикувано на 01.09.25 в 16:01