Два проекта на Националния военноисторически музей /НВИМ/ - получиха признание от Панаира на музейните изложби и от европейската фондация Аrt Еxplora, съобщиха от музея.
Единият от отличените проекти е пространството за изживяване "Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София", което разказва за разрушителните бомбардировки от Втората световна война.
За проекта са създадени тематичният сайт "Белезите на войната" и специалното мобилно приложение със същото име, чрез които всеки може да се разходи из улиците на София, да види изгубения облик на града и да се запознае с историята на разрушените сгради преди, по време на и след бомбардировките.
Разработката беше отличена първа награда на Министерството на културата за атрактивен и иновативен проект и получи приз от наградите "Наследство" на Сдружение "Български музеи" в категорията "Събития и работа с публики".
Еевропейско признание НВИМ получи за проекта си Art M Back /Отвърни с изкуство/. Той е част от официалната селекция на най-добрите предложения за европейската награда на фондация Art Explora, заедно със световноизвестни музеи като Британския музей, Мумок, Националната галерия в Лондон, Версай, Музея на Ван Гог и Музея на Мунк.
От подадените общо 350 предложения на културни институции от цяла Европа да продължат надпреварата за първите три места са избрани само 23, сред които е и това на българския музей.
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..