Днес границата между предметите на изкуството и тези на занаятчийския труд е все по-невидима. С напредването на технологиите и майсторите стават още по-изобретателни и подхождат новаторски към занаятчийския си труд. Именно иновативността в работата поддържа духа и интереса към професията на един от най-изкусните майстори на ковано желязо в София – Михаил Кочев.
„У нас открай време се цени високо талантът на занаятчиите”, сподели преди време в интервю за Радио България майсторът. Той и колегите му занаятчии в България почитат за свой небесен покровител Свети Спиродон Чудотворец. Според преданията самият светец е практикувал обущарството през IV век , затова днес празнуват обущари, ковачи, дюлгери, абаджии и пр..
„Да съм занаятчия означава да работя хобито си”, казва ковачът Михаил Кочев, чиито ръце с еднаква лекота извайват дамски накит или сувенирна кама. „Занаятите ще съществуват докато има отдадени на тях хора“, сигурен е майсторът. Чуйте разказа му за пътя на занаятчийството в съвременния свят и как самият той разгадава сложна, старинна технология за изработка на сувенирни ножове, в публикацията от колекцията на Радио България.
Редактор: Гергана Манчева
Снимки: Facebook/Михаил Кочев
С възпоменателни събития в София и Русе, с участието на представители на Външно министерство, държавната администрация, академични изследователи, граждани и еврейски организации, България се присъединява към отбелязването на Международният ден в..
Днес е Бабинден - един от най-обичаните и автентични български празници, с дълбоки корени в народната традиция. Празнуван на 8 януари по нов стил, той е посветен на жените, които помагали на младите невести при раждането – бабите. Обичаят е..
Българската православна църква днес почита паметта на Свети Йоан Кръстител, наричан още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Денят, посветен на св. Йоан, известен у нас като Ивановден, е веднага след празника Богоявление ,..