Днес границата между предметите на изкуството и тези на занаятчийския труд е все по-невидима. С напредването на технологиите и майсторите стават още по-изобретателни и подхождат новаторски към занаятчийския си труд. Именно иновативността в работата поддържа духа и интереса към професията на един от най-изкусните майстори на ковано желязо в София – Михаил Кочев.
„У нас открай време се цени високо талантът на занаятчиите”, сподели преди време в интервю за Радио България майсторът. Той и колегите му занаятчии в България почитат за свой небесен покровител Свети Спиродон Чудотворец. Според преданията самият светец е практикувал обущарството през IV век , затова днес празнуват обущари, ковачи, дюлгери, абаджии и пр..
„Да съм занаятчия означава да работя хобито си”, казва ковачът Михаил Кочев, чиито ръце с еднаква лекота извайват дамски накит или сувенирна кама. „Занаятите ще съществуват докато има отдадени на тях хора“, сигурен е майсторът. Чуйте разказа му за пътя на занаятчийството в съвременния свят и как самият той разгадава сложна, старинна технология за изработка на сувенирни ножове, в публикацията от колекцията на Радио България.
Редактор: Гергана Манчева
Снимки: Facebook/Михаил Кочев
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..
Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...
На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..