Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Австрия въвежда карантина за пристигащите от България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пристигащите от България в Австрия ще бъдат задължени да декларират, че влизат в 10-дневна карантина. Мярката влиза в сила от 19 декември. За изискването българското посолство във Виена е уведомено на 15 декември, съобщи българското външно министерство.

При влизане в Австрия пристигащите от България ще трябва да декларират, че попадат в 10-дневна карантина, като представят попълнени приложения E и F, в които описват къде ще останат по време на карантината. Приложенията са публикувани и на сайта на МВнР на България на следния адрес: https://bit.ly/2KulxSx

Най-рано на 5-ия ден след началото на карантината гражданите биха могли да се освободят от нея, като предоставят негативен резултат от молекулярно-биологичен PCR тест или антигенен тест. Карантината може да бъде отменена и при отпътуване от Австрия, когато обаче това стане при максимално ограничаване на опасността от зараза на други хора.

Предвидени са изключения от посочения режим, но само при представяне при пристигането на негативен резултат от PCR тест или антигенен тест, не по-стар от 72 часа. Изключенията се отнасят за: хуманитарни екипи; граждани, които пътуват със служебна цел; до един придружител на лице, което пътува по медицински причини; граждани, които пътуват, за да могат да присъстват на съдебни или други задължителни административни производства; трети лица, когато разполагат с идентификационен документ по раздел 95 от Закона за полицията за чужденци от 2005 г.,BGBl. I No 100/2005.

При необходимост от съдействие, българските граждани могат да се обръщат към посолството ни в Австрия на телефони: 0043 1 505 31 13, 0043 1 505 64 44, 0043 1 503 16 78, 0043 1 581 03 82.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Президентът благодари на медиите, свързващи българските общности в чужбина с родината

Обичаме да казваме, че България се простира дотам, докъдето има българи. За да бъде това духовно пространство, тези духовни граници на България, жизнени и здрави, трябва да има здрава връзка с нашите сънародници зад граница. Това заяви във Върщец..

публикувано на 26.05.25 в 14:16
История славянобългарска от Паисий Хилендарски излезе на украински език

"История славянобългарска" от Паисий Хилендарски излезе на украински език

За първи път манифестът на българското национално възраждане и просвещение "История славянобългарска" написана от св. Паисий Хилендарски излиза на украински език. Преводът, илюстрациите, коментарите и предговорът са на Олена Грицюк – архитект,..

публикувано на 26.05.25 в 13:20

Президентът очаква покачване на цените заради присъединяването към еврото

Във Върщец където участва във 20-та световна среща на българските медии президентът Румен Радев изрази опасение, че цените ще се вдигнат веднага, след като излезе доклада за готовността на България за влизане в еврозоната. Той призова хората сами да..

публикувано на 26.05.25 в 13:03