"Няма загинали хора в България заради тежката метеорологична обстановка", успокои в интервю за БНР гл. комисар Николай Николов, директор служба "Пожарна безопасност и защита на населението".
Обстановката постепенно се успокоява в столицата и в областите София и Перник. Придошлите реки са разрушили диги и остават наводнени къщи и земеделски земи в Радомирско. "Проблемът в Радомир остава, високото ниво на водата разруши диги и наводни къщи. Кметът има готовност 20 човека да бъдат евакуирани. Десетки къщи и стотици декари земя са наводнени там" - посочи гл. комисар Николов. Той подчерта, че се наблюдават "реките Марица, Тунджа и Арда, както и на малките реки в Бургаско".
17 язовира са достигнали 80% от своя обем и се изпускат контролирано, без това да е заплаха на населението. За язовирите "Кърджали", "Ивайловград" и "Студен кладенец" са предупредени и съседните ни държави", каза още главният комисар.
Предупредителен оранжев и жълт код за значителни валежи, поледици и заледявания издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за отделни области в страната. Оранжев код за значителни валежи от дъжд с количества между 35-65 литра на квадратен метър е в сила за областите Бургас, Сливен, Ямбол, Хасково, Кърджали и Смолян.
Над 100 населени места в страната останаха без ток снощи заради щетите от проливните дъждове. Работи се по отстраняване на авариите. Прави се и 24-часов мониторинг на реките.
20 души трябваше да бъдат евакуираани от къщите си във вилна зона "Черниците" край Бургас заради критично повишение на нивото на реките Маринка и Отманлийска. За 24 часа в община Бургас са паднали 37 литра на квадратен метър дъжд, предаде БНР-Бургас.
Проходът на Републиката, който бе затворен за снегопочистване, вече е отворен за всички превозни средства, но са се образували опашки от камиони.
Късно снощи в Смолян полицаи и пожарникари са спасили 9 души, затрупани под развалините на разрушената им от свлачище къща, съобщи БНР-Пловдив. Инцидентът с незаконната постройка от подръчни материали е причинен от проливните валежи.
Отиващата към края си 2025 година не остана изключение от черната статистика по отношение на природните бедствия на територията на България. Суша, пожари, а след това последваха и наводненията. И макар след всяко подобно бедствие да се говори за мерки,..
В сряда , 8 октомври, синоптичната обстановка ще остане сложна. През нощта в Дунавската равнина и Лудогорието ще остане дъждовно и на места количествата ще са значителни. В югоизточните райони на страната валежите ще отслабват, и на места..
Предметът “Добродетели и религии” няма да бъде въведен от следващата учебна година, съобщи от Пловдив образователният министър Красимир Вълчев, цитиран от БТА. По думите му, продължава работата по изготвянето на програмата за..
На официална церемония в Берлин българският разследващ журналист Христо Грозев получи наградата си за Европейски журналист на годината. Той беше..
На 15 октомври в Регионална библиотека "Дора Габе" на град Добрич ще бъде открита Юбилейна филателна изложба "Добрич Филекс 2025". Експозицията ще може..
От 13 октомври до 28 ноември Българският червен кръст ще раздава продукти, закупени от Агенцията за социално подпомагане, на уязвими граждани,..