Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мозаечни маски от камък в една необичайна изложба

Снимка: БТА

Страхил Найденов е художник, който живее и работи в Плевен. Той създава уникални творби от камък или така наречената от него модулна мозайка. Новата му колекция, родена по време на пандемията от коронавирус, проследява неговите художествени търсения в областта на 3D и скулптурната мозайка. За целта авторът е използвал естествени камъни, минерали и керамика. Произведенията му са представени в изложбата „За маските и за хората", която бе открита на 16 март в столична галерия „Икар“.


Каменните творби на Страхил Найденов са хармонични, те  излъчват спокойствие и радват почитателите на изкуството с позитивната им енергия и цветове. „Основата на изложбата ми са 14 мозаечни лица. От чисто любопитство започнах с първото лице, изпълнено в духа на кубизма, деформирано, изкривено в някакво състояние и тази идея ме заинтригува, хареса ми и от едно, лицата станаха 14. Реших, че това ще е основата на настоящата ми изложба", каза за БНР Страхил Найденов. Експозицията му ще може да  бъде видяна до средата на месец април.


Съставил : Венета Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Златната липа" събира в Стара Загора 50 филма от 18 държави

11-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" ще се проведе в Стара Загора от 1 до 5 юни. Ще бъдат показани 50 ленти от 18 държав и , сред които филми на режисьорите Нури Билге Джейлан, Роман Полански и..

публикувано на 01.06.24 в 07:15

Софийският университет е домакин на фестивал за африканско и карибско кино

За втори път в България се провежда Фестивал за африканско и карибско кино. Домакин на двудневното събитие (31 май и 1 юни) е Софийският университет "Св. Климент Охридски". Организатори са катедра "Африканистика и индо-тихоокеански изследвания"..

публикувано на 31.05.24 в 07:10

София посреща нови гости в Къщата за литература и превод

Преводачите Ян Махей (Чехия), Елвира Борман   (Германия), Хана Сандборг (Швеция) ,Хана Карпинска (Полша) и Ливия-Мария Нистор (Румъния) ще са резиденти до октомври в Къщата за литература и превод. Къщата е съвместен проект на фондация "Следваща..

публикувано на 29.05.24 в 11:53