Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 7 септември се въвеждат редица противоепидемични мерки в България

Учебната година ще започне присъствено на 15 септември

Д-р Стойчо Кацаров
Снимка: БГНЕС

Здравните власти въвеждат множество противоепидемични мерки в цялата страна от 7 септември за срок от два месеца. Според министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров ограниченията се налагат заради ниския процент на ваксинираните срещу Covid-19 у нас (около 16 % от населението – бел. ред.). Той подчерта, че ако ситуацията се влоши, ще бъдат въведени много по-строги мерки, за да се предотврати претоварването на здравната система.

Заведенията за хранене ще работят от 7,00 ч. до 22,00 ч.; публиката в театрите, концертните зали и кината ще заема до 50% от местата; спортните състезания на закрито ще се провеждат без публика, а на открито с до 30% посещаемост, с такъв капацитет ще работят и фитнесите; на семейните събития ще се допускат до 30 души на закрито; забраняват се детските клубове, тиймбилдингите, фестивалите и съборите, колективните спортове на закрито; препоръчва се дистанционна работа където е възможно – това предвиждат някои от мерките.

„Няма място за паника и разпространението на страхове”, коментира д-р Стойчо Кацаров. По думите му, ситуацията е сериозна, но не е излязла извън контрол. Притеснителен обаче е броят на починалите от коронавирус (54 за последното денонощие). „85 % от починалите са хора над 65 годишна възраст“, уточни министърът и призова възрастните да се ваксинират.

Учебната година ще започне присъствено, но в даден момент може да се наложи „грипна ваканция”, каза още д-р Стойчо Кацаров.

У нас почти изцяло доминира Делта вариантът на коронавируса и само 2% от изследваните проби са показали наличието на британския, съобщи проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Един човек в момента заразява между 6 и 8 души, поясни тя.

  

     


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги и Мария са най-разпространените имена в България през 2024 година

Най-разпространените в България имена през 2024 година са били Георги (140 818) и Мария (100 651). След тях се нареждат Иван и Иванка, а после - Димитър и Елена, показват данните на НСИ.   При новородените през изминалата година най-популярно за..

публикувано на 03.01.25 в 14:05

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - 33 брой

В първия ни брой за 2025 г. слушайте: Новогодишно наричане от Бесарабия – за обичая „Поле-поле“ разказва етнографът Галина Манолова;   За предизвикателството да издаваш български вестник зад граница и посланията, които той отправя –..

публикувано на 03.01.25 в 13:12

Ако Google можеше да говори – от какво се вълнувахме през 2024 г.

През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..

публикувано на 03.01.25 в 11:00