Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските летци честват професионалния си празник на 16 октомври

Снимка: Българските военновъздушни сили

Изключително бойно постижение на български летци дава повод 16 октомври да бъде обявен за Ден на авиацията и на Българските военновъздушни сили. На този ден през 1912 г, няколко дни след избухването на Балканската война, пилотът Радул Милков, командир на Първо аеропланно отделение, и наблюдателят Продан Таракчиев извършват първата в света бомбардировка от въздуха, по време на обсадата на Одринската крепост от българската войска.

Изграждането на българската авиация започва през 1903 година. През 1911 г. правителството взима решение за подготовка на летци и аеромеханици в чужбина и за закупуване на самолети. Така от 1912 г. България вече има своя въздушна армада.

От създаването им до днес, мисията на ВВС е да гарантират въздушния суверенитет и сигурност на страната. Призвани са да защитават и териториалната ѝ цялост, съвместно с останалите видове въоръжени сили. 

По повод днешния си професионален празник, всички български летци получиха и специален подарък - песента „Сън“, в изпълнение на Маргарита Хранова, една от легендите в българската естрадна музика.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10