Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МВнР към Северна Македония: Говорът на омразата е отрицание на европейските ценности

Снимка: архив

Агресивната политическа кампания, свързана с целенасочена злоупотреба с темата за притежание на българско гражданство по време на предизборната кампания за кмет на Скопие са пореден пример за налаганата в Северна Македония атмосфера на нетолерантност към нейни граждани с българско самосъзнание и към България, се посочва в позиция на българското МВнР. Оттам заявяват, че е категорично неприемливо използването на говор на омраза като инструмент на вътрешнополитическо противопоставяне, както и че подобно поведение е отрицание на основните европейски ценности, посочват от българското Външно министерство.

Република България ще следи с особено внимание всички процеси, свързани със създаването на необходимите условия за свободна самоидентификация и спазване на правата на гражданите с българско самосъзнание в Република Северна Македония и ще продължи да полага всички необходими усилия за тяхна защита, в съответствие с международното право.

По време на кампанията спечелилата изборите за кмет на Скопие независима кандидатка Данела Арсовска, подкрепена от ВМРО-ДПМНЕ, беше обвинена, че притежава и българско гражданство, но е скрила това. „Името ми е Данела Йовановска, по името на моя дядо Дане, македонец, скопянин. Цяла Македония знае кой продаде македонските национални интереси“, отговори тя на обвиненията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Патриарх Даниил

Хиляди софиянци подкрепиха въвеждането на “Добродетели и религии” в училищата

Многолюдно шествие в подкрепа на въвеждането на предмет "Добродетели и религии" в училищата се проведе в центъра на София. То беше организирано от граждански организации с благословията на Светия синод. В началото патриарх Даниил отслужи молебен в..

публикувано на 17.05.25 в 15:26
Васил Терзиев

Васил Терзиев обеща безпроблемно провеждане на матурите, ако транспортната стачка продължи

Столичната община декларира, че ще мобилизира целия си ресурс за безпроблемното провеждане на матурите за зрелостниците на 21 и 23 май, съобщи на фейсбук страницата си кметът Васил Терзиев. Вече четвърти ден София е без наземен градски транспорт и в..

публикувано на 17.05.25 в 13:59

Граждански щаб организира национален протест срещу въвеждането на еврото

Национален протест срещу въвеждането на еврото и с искане за оставка на правителството ще се проведе на 31 май, стана ясно на публична дискусия на тема "Как да спасим лева" в зала 1 на НДК, предаде репортерът на БНР Мария Филева. Датата е избрана..

публикувано на 17.05.25 в 12:34