Днес, 13 ноември, е ден за размисъл преди изборите за президент и парламент в България. Това означава, че кандидатите, партиите и коалициите, както и гражданите, нямат право да правят каквато и да е агитация. Същото важи и за самия изборен ден. Регламентът е въведен, за да остави на избирателите време сами да направят своя политически избор, без да са подложени на политически въздействия или да са провокирани от политическа реклама.
Всякакви социологически проучвания и класации са недопустими, защото могат да манипулират избора в полза на един или друг кандидат или политически партии и формации.
Въпреки това, в социалните мрежи се прокрадват находчиви форми на сондажи, които в крайна сметка донякъде успяват да наклонят везните към определени политически сили. Целта на тези класации е да мобилизират колебаещите се и по някакъв начин да ги накарат да гласуват. Така, в последния момент до урните отиват и хора, водени от надеждата да променят хода на вота.
И все пак, в същността си понятието „размисъл“, поставя на преден план свободата на избора, като основен принцип на демократичното общество, в което живеем. Лишен от политическа агитация и предизборни лозунги, денят приканва избирателите да останат сами със съвестта си и трезво да преценят кого искат да подкрепят и дали той ще оправдае доверието им.
Разбира се, идеята изглежда утопична, предвид различните форми на информация, която достига до нас, но въпреки това „денят за размисъл“ нееднозначно показва, че всеки от нас има право на личен избор.
Мнозинството от австрийските компании, инвестирали в България, очакват икономическият климат в страната да остане стабилен (54%) или да се подобри (13%) през следващите 12 месеца. Това показа традиционната "Анкета сред австрийските инвеститори в..
Към момента няма данни за пострадали български граждани при пожара в хотел в ски центъра Карталкая в Северозападна Турция. Това предаде БТА, позовавайки се на Министерството на външните работи. Посолството на България в Анкара е в контакт с местните..
Пред Петото издание на Софийския икономически форум президентът Румен Радев заяви, че през 2024 г. демокрациите се възползваха от политическите и технологични промени, като свалиха неуспешни лидери, изоставят остарели идеи и прегръщат нови, добре..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф...