Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят за размисъл ни дава възможност да „надникнем“ в себе си

Снимка: БГНЕС

Днес, 13 ноември, е ден за размисъл преди изборите за президент и парламент в България. Това означава, че кандидатите, партиите и коалициите, както и гражданите, нямат право да правят каквато и да е агитация. Същото важи и за самия изборен ден. Регламентът е въведен, за да остави на избирателите време сами да направят своя политически избор, без да са подложени на политически въздействия или да са провокирани от политическа реклама. 

Всякакви социологически проучвания и класации са недопустими, защото могат да манипулират избора в полза на един или друг кандидат или политически партии и формации. 

Въпреки това, в социалните мрежи се прокрадват находчиви форми на сондажи, които в крайна сметка донякъде успяват да наклонят везните към определени политически сили. Целта на тези класации е да мобилизират колебаещите се и по някакъв начин да ги накарат да гласуват. Така, в последния момент до урните отиват и хора, водени от надеждата да променят хода на вота.

И все пак, в същността си понятието „размисъл“, поставя на преден план свободата на избора, като основен принцип на демократичното общество, в което живеем. Лишен от политическа агитация и предизборни лозунги, денят приканва избирателите да останат сами със съвестта си и трезво да преценят кого искат да подкрепят и дали той ще оправдае доверието им. 

Разбира се, идеята изглежда утопична, предвид различните форми на информация, която достига до нас, но въпреки това „денят за размисъл“ нееднозначно показва, че всеки от нас има право на личен избор. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Семейство дари на неонатологията в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв.

Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..

публикувано на 08.01.25 в 14:47

Симеон Сакскобургготски: Младите и ученолюбиви българи са богатството на страната днес

Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..

публикувано на 08.01.25 в 12:15

България и Украйна договориха отношенията си в образованието до 2028 г.

Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..

публикувано на 08.01.25 в 11:02