В рибарското селище Ченгене скеле край Бургас празнуват отново Никулден по стария Юлиански календар. Празникът се отбелязва с освещаване на лодките, с хвърляне на венци и цветя в морето и панорамна обиколка с лодки.
„На 19-и го празнуваме повторно, събираме се цялата рибарска общност. В морето хвърляме венци и цветя, за да помолим св. Никола за по-добри улови и да почетем всички наши бивши приятели рибари, които не са сред нас. С този жест изпращаме послание до тях“, каза пред БНР рибарят Георги Димов - Чикагото.
След водосвет за празника е сготвен рибен курбан. На концерта „Празнична лакърдия“ ще се пеят песни за морето, рибарите и стари градски шлагери.Днешната неделя е посветена на светите Отци от 6-те Вселенски събори. На 13 юли празнуваме и Събор на св. архангел Гавриил и възпоменаваме преподобни Стефан Саваит. В тази неделя Православната църква възпява и прославя основоположниците на..
На 12 юли светата Православна църква възпоменава паметта на преподобни Паисий Светогорец, светите мъченици Прокъл и Иларий и света праведна Вероника. В днешния ден честваме и иконата на Пресвета Богородица „Троеручица“. Преп. Паисий..
На 11 юли възпоменаваме света великомъченица Евфимия Всехвална – мъченица от първите векове на християнството, света равноапостолна княгиня Олга – посяла семената на християнската вяра в руските земи през Х в., преподобни Никодим Албански,..
На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина и на светите мъченици князе Борис и Глеб. Мъченицата Христина живяла..
На 25 юли възпоменаваме Успение на св. Анна, както и света дякониса Олимпиада и света Евпраксия девица. Света Анна, майката на Пресвета..
Българските православни църковни общини, с които ви запознахме в досегашните епизоди на подкаста „Мост на вярата“ , са се появили и осъществяват..