Ден след Националния празния празник на България – 3 март, в Националния военноисторически музей в София беше открита изложбата „Достойни за свобода“, посветена на хилядите българи, извоювали свободата на България в Руско-турската война (1877-1878). Експонатите в нея ни връщат в събитията отпреди 144 години и припомнят подвига на десетки опълченци, участвали в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново и ролята на доброволческите чети, медицинската помощ и преводаческата дейност във войната.
Сред най-любопитните експонати са револвер и джобен часовник на поп Петър Драганов, осветил Самарското знаме, а също сабя, пушка, архив и отличия на главния лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев. Изложен е и символичният ключ на паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента, както и единственото оцеляло знаме на българска доброволческа чета във войната. Изложбата може да бъде разгледана до 30 юни 2022 година.
Припомняме, че за първи път от години насам вратите на Националния военноисторически музей останаха затворени на Националния празник на България – 3 март. Решението беше взето в знак на солидарност с Украйна и с напомняне, че в ситуация като днешната е от изключителна важност как осмисляме историята и се учим от уроците на миналото.
Снимки: НВИМНа празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си творби в експозицията "Чрез силата Христова". На самото ѝ откриване в Руския..
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх Тарасий. Едва шест века по-късно, празникът започва да се отбелязва и в Западна Европа при папа..
"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..