Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Достойни за свобода“ – нова експозиция на Националния военноисторически музей

Снимка: НВИМ

Ден след Националния празния празник на България – 3 март, в Националния военноисторически музей в София беше открита изложбата „Достойни за свобода“, посветена на хилядите българи, извоювали свободата на България в Руско-турската война (1877-1878). Експонатите в нея ни връщат в събитията отпреди 144 години и припомнят подвига на десетки опълченци, участвали в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново и ролята на доброволческите чети, медицинската помощ и преводаческата дейност във войната. 


Сред най-любопитните експонати са револвер и джобен часовник на поп Петър Драганов, осветил Самарското знаме, а също сабя, пушка, архив и отличия на главния лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев. Изложен е и символичният ключ на паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента, както и единственото оцеляло знаме на българска доброволческа чета във войната. Изложбата  може да бъде разгледана до 30 юни 2022 година.

Припомняме, че за първи път от години насам вратите на Националния военноисторически музей останаха затворени на Националния празник на България – 3 март. Решението беше взето в знак на солидарност с Украйна и с напомняне, че в ситуация като днешната е от изключителна важност как осмисляме историята и се учим от уроците на миналото.

Снимки: НВИМ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почитаме светите равноапостолни Константин и Елена

Днес православната църква се прекланя пред светиите Константин и Елена, възпяти като равноапостолни, защото подобно на апостолите са положили усилия за разпространение на Христовото учение. Свети Константин бил император на Византия през IV век. Той въвежда..

публикувано на 21.05.24 в 07:10
Петър Богдан Бакшев, нарисуван от Васил Горанов

Репродукция на първата българска история от XVII в гостува в президентството

Репродукция на ръкописа на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“ - първият исторически трактат за България, предшестващ с близо век знаменитата "История славянобългарска" на отец Паисий, ще бъде представен днес от 11.00 часа в..

публикувано на 21.05.24 в 06:30
Софиянци се тълпят да прочетат царския манифест с указа-закон за новата власт на превратаджиите

Български уроци – защо един военен преврат не води до "обнова"?

Преди 90 години, на 19 май 1934 г., движението "Звено" и Военният съюз в България извършват безкръвен преврат. В името на модернизирането на страната, наречено "обнова" те премахват Търновската конституция , забраняват партиите и македонската..

публикувано на 19.05.24 в 05:30