Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският и полският президент се обявиха за енергийна независимост от Русия

Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев и полският му колега Анджей Дуда, който е на посещение у нас, призоваха за осигуряването на енергийна независимост от руските газови доставки.

“Русия сега показва какво е военен терор, но преди ни е показвала какво е енергиен шантаж”, коментира полският държавен глава.

От своя страна, българският президент изтъкна, че трябва да се подобри свързаността от Гърция през България към Румъния и да се изгради система от тръбопроводи по цялото протежение на Източния фланг. “Част от тези проекти могат да бъдат реализирани и с финансовите механизми на НАТО, за което ще настояват страните от региона на предстоящата среща на върха след два дни”, каза Румен Радев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По съседски: Събития с балкански адрес

Сърби по цял свят отбелязват 1 година от трагедията в Нови Сад На 1 ноември сърби зад граница ще се присъединят към призива на студентите в Сърбия за отбелязване на годишнината от срутването на козирката на жп гарата в Нови Сад, отнело..

публикувано на 31.10.25 в 10:30

Природонаучният музей-Бургас отправя послание с изложба за опазването на Черно море

"Черно море – уникално и непознато" е името на изложбата, която Регионалният исторически музей-Бургас ще представи на днешния Международен ден на Черно море. С нея се цели да бъде насочено общественото внимание към богатството и уязвимостта на..

публикувано на 31.10.25 в 07:35

БАН почита народните будители с тържествена церемония и изложба

Българската академия на науките ще отбележи днес Деня на народните будители с тържествена церемония и изложба, съобщи БТА. Събитието ще бъде открито от председателя на академията чл.-кор. Евелина Славчева, а акад. Иван Гранитски ще произнесе слово на тема..

публикувано на 31.10.25 в 06:30