Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитаме Успението на Свети Методий

Снимка: архив

На 6 април се почита Успението на Св. Методий равноапостол славянобългарски. Той е по-големият брат на Константин Философ – Св. Кирил. Замонашил се след отказ от кариерата на военен управител на славянска област край Солун. В манастира Полихрон създава първата славянска азбука –глаголицата. Придружава своя брат във всичките му дипломатически и духовни мисии, включително и във Великоморавия.

След като папа Адриан II благославя славянските преводи на богослужебните книги и след смъртта в Рим на Св. Кирил, Методий продължава просветителското дело сред славяните. Ръкоположен е от Ватикана за архиепископ на Моравия.

Въпреки гоненията на германските имперски и църковни власти, Св. Методий развива широка преводаческа и покръстителска дейност. Неговите ученици, прогонени от Великоморавия, спасяват и развиват новата писменост в България.  

През 1980 г. папа Йоан Павел II обявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа, защото делото им е мост между Изтока и Запада, те допринасят за културното израстване на Стария континент и образоват поколения европейци.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 22 април започва еврейския празник Песах

След залез слънце (17 ч.) на 22 април започва Песах - един от трите най-големи празници за евреите. Като дата празникът е променлив и настъпва след 14-ия ден от пролетния месец нисан, започващ след пролетното равноденствие при появата на първия сърп..

публикувано на 22.04.24 в 10:56
„Хвърковатата чета на Бенковски”, художник Петър Морозов

Чужденците в Хвърковатата чета на Георги Бенковски

Създателят на вътрешната организация за освобождение на България Васил Левски при формиране на революционните комитети в българските земи първи включва в тях чужденци, работещи в "Източната железница" на барон Мориц Хирш. Върху неговата революционна..

публикувано на 22.04.24 в 08:15

Преди 80 години е открита Казанлъшката гробница

"Човекът не знае пътя към небето, но конят го знае", гласи поговорка на траките. Затова тракийските царе задължително са изпращани в отвъдното заедно със своите коне. Заради многобройните могили с погребения на владетели от елинистичната епоха,..

публикувано на 19.04.24 в 04:35