Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Техника за роботизирана хирургия ще произвежда завод край Първомай

Снимка: БНР-архив

Високотехнологична компания за производството на техника за роботизирана хирургия ще инвестира над 80 млн. лева в Първомай, Южна България. Компанията ще изгради модерна производствена база, което ще ѝ позволи да увеличи производствения си капацитет на 3D ендоскопи, необходими за интервенциите със системата за асистирана хирургия „Да Винчи“. До момента те се произвеждат в Германия. Над 100 ще са новите работни места, които ще бъдат разкрити в производството, а до няколко години се очаква работещите в завода да бъдат над 300.

Съставил: Йоан Колев 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

След протеста на

Урсула Фон дер Лайен осъди атаката срещу сградата на Еврокомисията в София

Полицията издирва всички, които са участвали в сблъсъците пред сградата на Европейската комисия в София в събота 22 февруари. Те се установяват от записите в камерите на мястото.Разпоредено е всички участници във вандалските прояви да бъдат извадени от..

публикувано на 23.02.25 в 09:09
Ивайло Начев

Български учени на Антарктида анализират слънчевата активност и въздействието ѝ върху Земята

На българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ е монтирана измервателна апаратура, която в продължение на два месеца събира ценни данни за слънчевата активност и връзката ѝ със земното магнитно поле. Проучванията се осъществяват в рамките на..

публикувано на 23.02.25 в 09:05

Слънчева, но студена неделя

През нощта над по-голямата част от страната ще е предимно ясно. Временни увеличения на облачността ще има главно над западните райони. Ще е студено с минимални температури между минус 14° и минус 9° , на места в североизточните райони до минус 16°, за..

публикувано на 22.02.25 в 17:50