Петнайсетгодишният сириец Омар Мохамад Али Аднан, който шофира автобуса с 47 мигранти и отне живота на двама полицаи в Бургас, остава в ареста, реши Окръжният съд в града. Прокурорът Димитър Узунов заяви, че ще пледира за най-строгата мярка, тъй като става въпрос за тежко умишлено престъпление, предвиждащо лишаване от свобода между 15 и 20 години или доживотен затвор.
Подсъдимият каза пред съда, че е видял полицейския автомобил в последния момент, натиснал е спирачки, но те не са се задействали. Той се призна за виновен и добави, че престъплението не е умишлено, затова поиска да излезе от следствения арест. Омар няма лични документи, а самоличността му е установена от данни, предоставени от самия него. Ако се докаже, че е непълнолетен, го грози затвор до 10 години.
Сириецът е споделил на служебния си адвокат Пламен Кунев, че организаторът на трафика се намира в Турция. Омар се е свързал с каналджиите лично. Инструкциите накъде да бъдат закарани мигрантите е получавал директно от човека в южната ни съседка. Според довереното от Омар автобусът във фаталния ден се насочвал от Бургас към една от другите ни граници. Шофьорът е чакал инструкции накъде да тръгне.
Засега няма данни за българи, които да са съдействали.
В брой 62 на предаването ви предлагаме: Интервю на Гергана Манчева с Елеонора Едрева - специализант по програмата "Фулбрайт", завърнала се от Америка у нас, за да изследва старите багрилни техники, а завръщането беше предшествано от срещи..
Няма активни огнища на пожара в Пирин. През нощта екипи на пожарните служби и горски служители не са допуснали огънят да навлезе високо в планината и да засегне територии на Национален парк "Пирин". Силният вятър разнася горските пожари в Пирин..
Фестивал, възхваляващ женствеността във всичките ѝ нюанси, ще се състои от днес до неделя в силистренското село Ветрен. Името му "Страхотна жена" е дадено от българо-френската певица, цигуларка и актриса Емануела Калчева-Джайма , която е и организатор на..
Българският фолклор ще бъде представен по време на Индонезийския интернационален фолклорен фестивал, организиран между 1 и 6 август в Джакарта,..
Вече две седмици България гори, или вече може би само "тлее", след като в четвъртък главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция..
В "България днес" на 1 август слушайте: 01:15 Актуално от България и за българите по света 26:30 Събития от Балканите в петъчната ни рубрика "По..