Да се завърнеш там, откъдето всичко е започнало. Именно това ще направи един от най-известните и международно признати български автори Георги Господинов с последния си роман "Времеубежище". На 7 септември Нюйоркската публична библиотека ще открие новия си литературен сезон с премиера на американското издание на романа "Времеубежище" и дискусия с автора. Модератор на срещата е проф. Валентина Измирлиева, дългогодишен професор в Колумбийския университет и медиевист.
През 2017 г. българският писател спечели стипендия – едногодишен престой в престижния "Кулман център" на Нюйоркската библиотека, събиращ изследователи и писатели от цял свят. Самата библиотека и дейсността, която извършва екипът я нареждат сред най-важните културни институции в САЩ. Именно там Господинов започна работата си по "Времеубежище", който е публикуван в България през 2020 година. През следващата година книгата излиза в превод на италиански, немски, френски, полски и датски езици, а тази пролет беше издадена и в САЩ от издателство Liveright в превод на Анжела Родел.
В своята реценция "Ню Йорк таймс" определи книгата като докосваща и интелигентна и подчерта майсторското умение на българина да пише хитроумно, като приковава вниманието ни върху насилието, което миналото упражнява върху настоящето ни. Британският вестник "Гардиън" избра българския роман за книга на деня.
В същото време стана ясно, че Георги Господинов е избраният тази година гост писател на института "Хариман" към един от най-престижните университети в света – Колумбийския университет, където ще изнесе семинар в рамките на един месец. Следващата възможност за лична среща с най-превеждания български писател, която почитателите му ще имат е на 2 октомври на Бруклинския литературен фестивал. Тази година Георги Господинов ще вземе участие в дискусия, посветена на паметта и времето – две от най-важните теми в творчеството му.
Съставила: Весела КръстеваКонцертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал..
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да..