За втора поредна година лауреатите от Международния фолклорен фестивал ˮС песните на Кичка Савова“ взеха участие в майсторски клас по народно пеене, който е част от тяхната награда. Фестивалът, както и майсторският клас се организират от фондация ”Кичка Савова“, оглавявана от Стефка Здравкова, дъщеря на известната тракийска певица.
ˮТова е заветът на моята майка в името на бъдещето на фолклора – споделя г-жа Здравкова пред Божидар Чолаков в интервю за БНР – Радио Кърджали. – За втора поредна година майсторският клас ˮС песните на Кичка Савова“ се провежда в залата на Ансамбъл ˮТракия“ под ръководството на вокалния педагог Дарина Славчева Славова. Тя е великолепна народна певица, солистка на ˮТракия“, преподавател в НМА ˮПанчо Владигеров“ и беше любимата ученичка на майка ми. Искам да поясня, че в майсторския клас участват деца, носители на голямата награда от Международния фолклорен фестивал ˮС песните на Кичка Савова“, проведен тази година за 11 път. Майсторският клас е съвместен проект на фондация ”Кичка Савова“ и Дарина Славчева Славова. Тези деца са бъдещето на българския фолклор. Иска ми се те да вярват в това, че има кой да ги чуе и подкрепи, за да продължат напред.“
Ето и какво разказва Дарина Славчева Славова преди гала концерта на младите таланти:
ˮЕмоцията, която се получава е различна, но това което ги обединява, че обичат да пеят. Идват окрилени от надеждата да научат нещо ново. Да се докоснат до творчеството, до житейския път, до техния пример Кичка Савова и на гала концерта да представят пред публиката това, което са научили. Новост тази година е участието и на две момчета – Златомир Димитров и Божидар Дачев. Специално за тях са подбрани песни, които са подходящи за мъжки глас. Те са изключително талантливи.
За майсторския клас се постарах да подбера познати песни от репертоара на Кичка Савова, както и някои по-малко известни. Те са съобразени с възрастта на децата – като диапазон на гласа и като емоция. За най-малките Иехая Желязкова и Мария Христова може би беше по-трудничко, защото трябваше да заучат дълги текстове, но те се справиха. Помогна им техният устрем да се докажат пред по-големите.
Изключително доволна съм и от останалите – Никол Узунова, Анна и Александрина Проданови, Анастасия Пилева.“
Съставил: Албена Безовска (по публикация на БНР-Кърджали)
Снимки: Божидар Чолаков – БНР-Кърджали
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Малко познати произведения в изпълнение на изключителни музиканти очаква столичната публика на 6 ноември в зала "България". Ще прозвучат Вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 – ранна творба на Бенджамин Бритън , посветена на неговия учител по..
Нашумялото дуо Молец поставя финал на турнето си из страната с грандиозен спектакъл. На 21 ноември в "Арена София" Крис Макаров и Юли Славчев ще ни..