Посланикът на Русия Елеонора Митрофанова и временно управляващият посолството на Беларус у нас Никита Лешуков няма да получат покани за откриването на 48-ото Народно събрание на 19 октомври. Това съобщи Надежда Йорданова от "Демократична България" след среща на парламентарно представените партии в парламента.
На въпрос на журналист, как ще бъде обяснено това решение на фона на държавния протокол, тя отговори, че "писани правила в тази посока, задължителен списък за поканване няма. Преценка на страната-домакин е кой да бъде поканен. Съобразявайки се със становищата на политическите партии, от администрацията на парламента ще уведомят Министерството на външните работи, от където ще изпратят съответните писма и в списъка на поканените няма да бъдат включени двамата посланици - на Руската Федерация и на Беларус".
Йорданова посочи, че предложението на "Демократична България" е получило подкрепа от "Продължаваме промяната", ГЕРБ и ДПС. "Възраждане" и БСП са възразили срещу решението. От "Български възход" са изказали становище, че "трябва да се придържаме към общата европейска позиция".
По-късно от коалиция ГЕРБ – СДС предложиха народните избраници да поканят президента на Украйна Володимир Зеленски, който да отправи видеообръщение към тях на живо по време на първото заседание на парламента.
В сърцето на Розовата долина, в подножието на Стара планина и Средна гора, за 26 път се провежда Празникът на калоферската дантела. Палитрата от събития е богата – гостите на двете подбалкански градчета, Карлово и Калофер, са свидетели на..
Монументът на връх Бузлуджа – символ на социалистическата епоха в българската история и "звезда" сред любителите на dark туризма , за пореден път е сцена на фестивал с модерен дух и кауза. За пета година OPEN BUZLUDZHA предлага завладяващо..
В историческата местност Петрова нива в Странджа днес ще бъде отбелязана 122-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание. Честването се провежда под патронажа на държавния глава и в събитието ще участва и президентът Румен Радев, съобщиха от..
В "България днес" на 15 Август слушайте: 01:55 – Актуално от България и сънародниците по света 14:00 – Православен църковен..
Четиринадесетото издание на Международния кулинарно-фолклорен фестивал "Банатски вкусотии – традициите на моето село" ще се проведе на 16 август 2025 г.,..
Една от най-големите звезди на съвременната опера - Джойс ДиДонато, избра българската дизайнерка Веселина Свиларска за костюмите, с които ще представи..