На церемония в Националния исторически музей, служебният премиер Гълъб Донев отличи бележития филмов режисьор акад. Людмил Стайков с държавната награда „Св. Паисий Хилендарски“. В присъствието на дейци на науката и изкуството, при връчването на наградата министър-председателят отбеляза, че най-добрият урок, който е научил от акад. Стайков, е че човек не трябва никога да губи връзката с другите хора и техните проблеми. От своя страна акад. Стайков, който навърши наскоро 85 години, отбеляза, че наградата го приобщава към творци, към които изпитва дълбоко уважение и преклонение. „Само държава, която отделя внимание към духовната сфера, има бъдеще“, каза още режисьорът по време на церемонията.
Известният филмов режисьор е отличен за своя принос за развитието на националната културна идентичност и духовни ценности. Той е преподавател в Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ (НАТФИЗ) и сред основоположниците на кинообразованието в България. Филмите му, сред които трилогията "Хан Аспарух" и "Време разделно", представят България на десетки международни фестивали по цял свят, а самият акад. Стайков е носител на множество награди, а също и на ордена „Академични палми“ на Франция.
Годишната държавна награда „Св. Паисий Хилендарски”, учредена през 2000 година, се присъжда за стимулиране на български творци и изпълнители на произведения, свързани с българската история и традиции.
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София...