Обичаят "Къносване на булка" от лознишкото село Веселина е обявен за живо човешко съкровище, съобщиха от областната администрация в Разград. Обичаят е представян от Фолклорната група за турски песни и танцовата формация към местното читалище с художествен ръководител докторът по хореография Айше Реджеб и хореографът Алипи Алеков.
„Къносването на булка“ е сред кандидатурите, одобрени за вписване в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство на България, което е стъпка за кандидатстване пред ЮНЕСКО и за Световно нематериално културно наследство. Сред достойнствата на обичая е, че пресъздава жива практика, а не сценична възстановка на ритуал, който отдавна не се практикува, изтъкват етнографите.
Според османски документи край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..
Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..
Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..