Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лидерите на Букурещ-9 се срещат във Варшава

Полският президент Анджей Дуда и президентът на САЩ Джо Байдън, вчера във Варшава
Снимка: БГНЕС

Ръководителите на страните от групата на бившите страни от Източния блок (България, Чехия, Естония, Унгария, Литва, Латвия, Полша, Румъния и Словакия) ще разговарят днес във Варшава с президента на САЩ Джо Байдън.

Създадената през 2015 г. организация Букурещ-9 обхваща все страни от източния фланг на НАТО, присъединили се към западния алианс. Повечето от тях са сред държавите, които най-силно подкрепят предоставянето на военна помощ за Украйна, като някои призовават и за изпращане на системи за противовъздушна отбрана. Очаква се на срещата Байдън да потвърди пред лидерите на деветте държави, че САЩ остават ангажирани с подкрепата за сигурността им и да обсъди с тях следващите съвместни действия по отношение на Украйна.

Междувременно стана ясно, че Русия спира действието на споразуменията по Новия договор за намаляване на ядрените оръжия СТАРТ със Съединените щати, което предизвика безпокойство сред съюзниците от Алианса. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди, че решението на Русия прави света по-опасно място и призова Москва да го преосмисли. Новият договор ограничаваше броя на стратегическите ядрени бойни глави, които САЩ и Русия имат право да разполагат, както и разполагането на наземни и подводни ракети и бомбардировачи за тяхната доставка. При прекратяването му, Кремъл предупреди, че може да поднови ядрените опити, ако САЩ го направят първи.

Владимир Путин

Като аргумент за решението на Русия, президентът Владимир Путин посочи, че НАТО има повече от една ядрена сила и те също са насочени срещу руската страна. "Ние не можем да игнорираме това, посочи Путин, и затова в един нов СТАРТ трябва да са включени и ядрени сили като Великобритания и Франция, които също развиват ядрените си възможности и то насочени към Русия". Путин подчерта още, че Западът е похарчил 150 милиарда долара под формата на военни помощи за Украйна и че този поток от средства не намалява, като целта е Русия да бъде елиминирана завинаги.

Няколко часа по-късно, в обръщението си към множеството в центъра на Варшава Байдън заяви, че обществото трябва да се противопостави на деспоти като руския президент Владимир Путин.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41