Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

В Северна Македония работна група готви промени в конституцията

На 26 април беше учредена работната група за промени в конституцията на Северна Македония. Тя ще подготви предложение за вписването на българите в конституцията, ще я допълни и с текст за историческия генезис на македонската нация и език. Групата е от 23-ма членове. 10 са експерти, 10 от политическите партии и 3-ма са от държавни институции. В състава не са включени представители на македонските българи, както те поискаха официално с писмо до правителството, предава БГНЕС. Единодушно за председател е избрана Маргарита Цаца Николовска – бивш съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург, за заместник-председател – Байрам Положани, бивш съдия в Конституционния съд и професор по конституционно право. Опозиционните партии отказаха да изпратят свои представители в групата.

Започна гласуването в чужбина за президент и парламент на Турция

Турските граждани в чужбина могат да упражнят правото си на глас за президентските и парламентарни избори, съобщи „CNN Turk“. Регистрираните в избирателните списъци в чужбина, ще могат да гласуват всеки ден, включително и по празниците. Може да се гласува на турските митнически пунктове и в задграничните представителства. Гласуването на митническите пунктове ще е до 17:00 ч. на 14 май 2023 г. Крайният срок за гласуване в задграничните представителства е 9 май. Извън страната право на вот имат над 3 млн. избиратели. В Германия се очаква да гласуват 1,5 млн. души. В България са регистрирани 6391 турски избиратели. 64 млн. турски граждани имат право на глас. В страната и в чужбина ще бъдат поставени 191 884 урни.

Румъния няма териториални претенции към Украйна

Румънският външен министър Богдан Ауреску заяви, че Букурещ подкрепя напълно териториалната цялост на Украйна, предава DiGi24. "Бившият руски президент Дмитрий Медведев казва, че Румъния и други съседи на Украйна "мечтаят" да вземат "парчета" от територията й. Толкова възмутително и погрешно! Румъния подкрепя напълно териториалната цялост на Украйна и нейните усилия да спечели в отвратителната агресивна война на Русия", написа в „Туитър“ Ауреску. „Нова световна война е възможна, но не е неизбежна“, заяви заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев. Той подчерта, че "мирна подялба" на Украйна е "по-добра", отколкото една световна война и в този контекст спомена за "стремежи" в тази насока на Полша, Унгария и Румъния, предава ТАСС.

САЩ гарантират целостта и мултиетническия характер на Босна и Херцеговина

Милорад Додик греши, ако смята, че САЩ ще се оттеглят, докато той тласка Босна и Херцеговина към конфликт, обяви посолството на САЩ в Сараево по повод системните сепаратистки изявления на президента на Република Сръбска Милорад Додик. „Република Сръбска е част от Босна и Херцеговина. Тя не съществува извън Босна и Херцеговина и според конституцията част или друга поддържавна единица няма право да се отдели или обедини с друга държава“, посочи посолството, цитирано от агенция FENA. От посолството подчертават, че ще защитават и гарантират териториалната цялост и мултиетническия характер на Босна и Херцеговина. "Република Сръбска ще бъде независима държава и ще го постигне по мирен път. Нямаме военен план", отговори Додик, цитиран от ТАСС.

Косово е на път да стане член на Съвета на Европа

Завърши първият етап за приема на Косово в Съвета на Европа. Комитетът на министрите с над 2/3 от гласовете одобри кандидатурата и предаде процедурата на Парламентарната асамблея, съобщи БТА. 33 от 46-те страни членки са били „за“, 7 „против“, 5 са се въздържали. „Във външната политика на Сърбия ще бъдат направени дълбоки и основни промени след гласуването в Съвета на Европа“, заяви сръбският президент Александър Вучич. "Защо трябва да защитаваме нечия териториална цялост на всяка цена, ако тя е против нашата?", зададе риторичен въпрос той, цитиран от TANJUG. Сърбите в Северно Косово бойкотираха извънредните локални избори. На 23 април гласуваха едва 3,47% от над 45 000 души с право на глас. На този фон в Брюксел на 3 май предстои да преговарят Александър Вучич и косовският премиер Албин Курти.

Съставил: Иво Иванов

Снимки: Pixabay, ЕПА/БГНЕС, архив, coe.int


По публикацията работи: Михаил Димитров

Още от категорията

Произведения на Георги Господинов и Иван Кръстев влязоха в немски списък на 100 най-значими книги

Романът “Времеубежище” на Георги Господинов и книгата “След Европа”, в която политологът Иван Кръстев поставя въпросите как бежанската криза променя европейските общества и защо гражданите изпитват толкова силна неприязън и недоверие към..

публикувано на 26.11.24 в 12:52

Слънчево, на места с мъгли във вторник

През нощта  ще преобладава ясно и почти тихо време. В сутрешните часове на 26 ноември на места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в..

публикувано на 25.11.24 в 18:15

“Български пощи” очакват детските писма до Дядо Коледа

Националната пощенска служба на Бългрия организира за 30-а поредна година конкурс за най-красиво писмо до Дядо Коледа. Писмата трябва да бъдат изпратени на "Български пощи" до 18 декември с надписан плик “За Дядо Коледа”, адрес на подателя и..

публикувано на 25.11.24 в 18:02