Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите все по-често избират Северна Гърция не само за почивка, но и за инвестиции

4
Снимка: Венета Николова

И това лято българите масово ще изберат плажовете на съседна Гърция, въпреки сериозния ръст на цените, стигащ на места до 30%. Но се задълбочава още една тенденция. Освен като място за отдих, южната ни съседка се налага все повече и като дестинация за инвестиции. През последните години над 10 хиляди наши сънародници са закупили недвижими имоти, най-вече в района на Северна Гърция.

Голям туристически и инвеститорски интерес бележи пристанищният град Александруполис, който разчита най-вече на туристи от съседните Турция, България и Румъния. Тук, цените на нощувките и заведенията са малко по-ниски в сравнение с други части на страната, а и фактът че градът се намира на едва 76 км. от българо-гръцката граница си казва думата


"След края на епидемията с коронавирус, цените значително се повишиха заради голямото търсене, но това е свързано и с подобряването на качеството на туристическото ни предлагане. И се радваме, че от 2022 г. българските туристи при нас бележат много голям ръст" – каза Петрос Кириакидис, зам. директор на отдел "Туризъм" и на общинското туристическо дружество на Александруполис.


"Посетителите от България са вече между 50 и 60 хиляди годишно. Но е важно да уточним, че през последните две години българите купуват недвижими имоти с цел инвестиция в областта на хотелиерството, тъй като районът на Александруполис е много перспективен от тази гледна точка. Ако български гражданин, който е собственик на фирма, иска да инвестира при нас, той получава данъчни облекчения. А властите приветстват всякакви инвестиции в сектора, защото градът ни е в период на растеж и търсенето рязко се увеличава. Самият местен бизнес няма нищо против тази конкуренция. Хората тук са наясно, че това е в полза на града и на целия туризъм в района" – казва Петрос Кириакидис пред Радио България.


Александруполис е столицата на регион Източна Македония и Тракия и е третото по големина пристанище в Гърция. Градът се наложи като транспортен и икономически хъб в тази част на континента не само заради кръстопътното му положение, свързано с доставките на втечнен газ и с изграждането на интерконектора с България.


"В ход е много сериозна инвестиция от страна на НАТО, както и два проекта за изграждане на ж.п. връзки, които ще свързват Александруполис с Варшава и ще пресичат целия регион, включително и България. Така, Северна Гърция става още по-привлекателна за бизнес и туризъм" – обяснява Крис Мамидес – експерт по туризъм и реклама.

"Покрай тези проекти очакваме притокът на посетители от вашата страна значително да нарасне" – казва Мамидес и добавя:

Крис Мамидес
"Туристическият ръст при нас стартира още след ковид и сега ни прави впечатление, че много българи купуват имоти тук не само за лични цели, но и за да инвестират в областта на хотелиерството. Други ги отдават под наем. Това означава, че българите купуват имоти за да ги ползват, но в същото време и за да развиват бизнес с тях" – твърди Крис Мамидес.

Активният туристически сезон в Северна Гърция още не е започнал, но по улиците, плажовете и таверните на Александруполис вече звучи българска реч. Според Петрос Кириакидис сънародниците ни заемат сериозен дял в местната икономика и са високо ценени не само като инвеститори, но и като гости и … добри съседи:


"Те са много добри туристи, имат подобна на нашата гръцка потребителска култура, подобни нужди и манталитет. Ние оценяваме еднакво високия стандарт в обслужването, имаме същите предпочитания по отношение на ресторантите, на храната, на питиетата… Така че ние много обичаме българите, а и те харесват нас. Затова много добре си сътрудничим и се нуждаем от тях!" – казва в заключение Петрос Кириакидис.

Снимки: Венета Николова, БГНЕС

По публикацията работи: Иван Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Момчиловци или Мусилиян – защо китайците обичат китното родопско село

През 2009 г. една държавна компания в Шанхай пуска на пазара кисело мляко с марка "Мусилиян", както наричат село Момчиловци в Китай. Появата на нашенския продукт е придружена от мащабна рекламна кампания и името на родопското село бързо..

публикувано на 29.11.24 в 10:10

Превръщат влека Говедарци-Мальовица в седалков лифт

Старият влек в село Говедарци, община Самоков предстои да бъде модернизиран като четириседалков лифт с капацитет от 1520 души на час. Подобно предложение е внесено в Регионалната инспекция за опазване на околната среда и води – София от компанията..

публикувано на 24.11.24 в 08:25

Река Янтра разказва истории: каякинг сред скални чудеса и зелени тунели

Река Янтра извира в Стара планина на 1220 м. н.в. и се спуска на север, като лъкатуши през живописни долини и проломи, пресичайки градовете Габрово и Велико Търново. Малко преди да се влее в Дунав, в района на селата Беляново и Новград, като..

публикувано на 19.11.24 в 10:25