Представители на Културно-информационен център „Босилеград“, на Демократичния съюз на българите и на Сдружение „Глас“ почетоха паметта на петима български офицери от Шести конен полк и поднесоха цветя в Босилеград пред паметните плочи на българските военни.
Полковник Иларион Танев, поручик Станислав Стефанов, поручик Асен Минков, подпоручик Контев и вахмистър Христо Владов губят живота си, след като на 28 юни 1913 г. се сблъскват в центъра на Босилеград със сръбски военни от Десети пехотен полк. В сражението падат жертви и от двете страни. Петимата български офицери са пленени и разстреляни, въпреки международните конвенции. Събитията са документирани в Карнегиевата анкета. През 2013 г. по повод стогодишнината от събитията през Междусъюзническата война, български организации от Босилеград поставиха паметни плочи с имената на офицерите и от десет години почитат паметта им.
На 28 юни, когато в Сърбия се чества Видовден Институтът за етнология и фолклористика при Българската академия на науките (БАН) трябваше да открие в салона на Културно-информационен център „Босилеград” изложба на тема „Българско културно наследство в чужбина: места и практики“. Председателят на Културно-информационен център „Босилеград“ Иван Николов съобщи за БГ Свят на БТА, че те са били спрени от служители на Граничен контролно-пропускателен пункт „Рибарци – Олтоманци“.
Българската православна общност в Чехия покани сънародниците ни в Прага и околността да присъстват на 15 ноември т.г. на представянето на изложбата “Народните будители” в официалната зала на кметството на Прага 12. Тогава ще бъде официално..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..
Групова изложба на съвременно изкуство “Срам и вина” се открива днес в Българския културен институт в Берлин. В нея са изложени творби на младите художници Мария Налбантова, Мартин Пенев, Мартина Вачева, Невена Екимова, Радостин Седевчев. “Срам..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи..