Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналист от Радио България – герой на филм за българите в Албания

Автор на филма е Бойко Василев от БНТ

6
Бойко Василев и Костандина Бело в БНР
Снимка: Красимир Мартинов

Колежката от албанската секция на Радио България Костандина Раки Бело е един от основните герои във филма на журналиста от БНТ Бойко Василев "Браточенди. Гласове от Албания". Документалната лента е част от рубриката "В кадър" на обществената телевизия, а в нея Бойко Василев и операторът Михаил Врабчев се срещат с различни хора в балканската държава, олицетворяващи връзката с България.


Костандина – бабата на нашата Костандина, цял живот говори само на родния български език, макар че е видяла България едва като възрастна. Синът ѝ Раки е завършил в Благоевград и днес изследва и преподава български и албански език. Внучката ѝ учи право в София и прави български новини на албански по Радио България. Говорът на семейство Бело пази следи от времето на светите братя Кирил и Методий. Не случайно тяхната дума за "братовчеди" е "браточенди"… Това е част от историята, разказана във филма "Браточенди. Гласове от Албания".

Гледайте филма тук

22-годишната Костандина Бело е родена в Благоевград, от няколко години се занимава професионално с превод от и на албански език. Носител е на няколко награди за превод на поезия, а нейно дело е и албанската версия на романа "Песента на Славея" на Стефан Иванов. Костандина има опит и като водещ на новини на български език в Албанската радио и телевизия. Понастоящем следва право в СУ "Св. Климент Охридски". От ноември 2022 г. е част от албанската редакция на Радио България.



По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Филм за българите в Америка обединява творци от няколко държави

Две български училища в САЩ със свои партньори от България създадоха документалния филм "По следите на българите американци преди и сега". Премиерата му в София е на 8 май от 15:30 ч. в Културния център "G8", а в Пловдив - на 12 май от 18:00 ч. в..

публикувано на 07.05.25 в 13:30
Снимка: Генерално консулство на Р. България в Лос Анджелис

Българите в Лас Вегас в трескава подготовка за годишния фестивал на родната култура

Делят ни 10 часа от България, но сънародниците ни на Западния бряг на САЩ милеят за всичко българско и родно, сподели пред Радио България Мария Самичкова, говорител на Българската асоциация в Невада. По тази причина за четвърти път те организират в Лас..

публикувано на 07.05.25 в 13:00

Българите от Телеормана вързаха гергьовденски люлки

Българите от село Извоареле в румънския окръг Телеорман пресъздадоха гергьовденски обичай. “Сред старите български обичаи, за които родителите и бабите и дядовците ни разказваха с обич и носталгия, е този, свързан с празника на Свети Георги, отбелязван в..

публикувано на 06.05.25 в 10:10