Колежката от албанската секция на Радио България Костандина Раки Бело е един от основните герои във филма на журналиста от БНТ Бойко Василев "Браточенди. Гласове от Албания". Документалната лента е част от рубриката "В кадър" на обществената телевизия, а в нея Бойко Василев и операторът Михаил Врабчев се срещат с различни хора в балканската държава, олицетворяващи връзката с България.
Костандина – бабата на нашата Костандина, цял живот говори само на родния български език, макар че е видяла България едва като възрастна. Синът ѝ Раки е завършил в Благоевград и днес изследва и преподава български и албански език. Внучката ѝ учи право в София и прави български новини на албански по Радио България. Говорът на семейство Бело пази следи от времето на светите братя Кирил и Методий. Не случайно тяхната дума за "братовчеди" е "браточенди"… Това е част от историята, разказана във филма "Браточенди. Гласове от Албания".
22-годишната Костандина Бело е родена в Благоевград, от няколко години се занимава професионално с превод от и на албански език. Носител е на няколко награди за превод на поезия, а нейно дело е и албанската версия на романа "Песента на Славея" на Стефан Иванов. Костандина има опит и като водещ на новини на български език в Албанската радио и телевизия. Понастоящем следва право в СУ "Св. Климент Охридски". От ноември 2022 г. е част от албанската редакция на Радио България.
Фондация "Единство" – Кочани изпрати отворено писмо до ключови български институции. В него се изказва благодарност за подкрепата и хуманитарната помощ, предоставена от България след трагедията от пожара в дискотеката в Кочани. Изтъква се и приносът при..
"Тясното тълкуване на понятието "българи-гагаузи", наложено в практиката от Министерството на правосъдието, възпрепятства възстановяването на българското гражданство на гагаузите в Украйна и Молдова. Масово се отказва издаването на българско..
Докато преди 20 години в българското училище "Дунав" в Линц, Залцбург и Велс е имало само 6 деца, то днес в трите му филиала седем учители обучават 140. Както и други български образователни средища по света, така и "Дунав" още от създаването си..
Български ученици от България и САЩ тръгнаха по следите на американските българи и в продължение на две години проучваха историята на българската..