Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от България и САЩ се впуснаха по следите на българите американци

Филмът с тяхно участие - с премиери у нас, в София и Пловдив

11
Снимка: Център Зора - Ричмънд

Български ученици от България и САЩ тръгнаха по следите на американските българи и в продължение на две години проучваха историята на българската емиграция в Америка. Процесът беше запечатан в документалния филм "По следите на българите американци преди и сега". 

Проектът, осъществен по националната програма "Неразказаните истории на българите" на Министерството на образованието и науката, вече беше представен в София, а на 12 май е премиерата му в Пловдив (18:00 ч., Lucky Cinema).

Филмът обединява творци от няколко държави - автор на идеята е Боянка Иванова, основател на неделното ни училище "Джон Атанасов" в Чикаго, режисьор и сценарист е Николай Томов - Тома, дълги години работил като журналист в Канада и Франция, директор на продукцията е французинът Жан-Рене Дьошеман, а главно действащо лице е Ирина Кушлева, ръководител на Българския образователен и културен център "Зора" в гр. Ричмънд, САЩ. Партньорски училища от българска страна са Природо-математическата гимназия "Яне Сандански" в Гоце Делчев и Средното училище "Паисий Хилендарски" в Пловдив. Консултант е историкът Евелина Раднева.


"Българската емиграция не е достатъчно изучена и в течение на годините от срещите си с българските деца в нашето училище установихме, че те знаят много малко за българската емиграция и е необходимо тя да бъде изучавана по същия начин, по който ние изучаваме историята на България. Освен това има много успели българи в САЩ в най-различни области, но ние не знаем почти нищо за тях и техните корени – кога и защо те са дошли в Америка, какво ги е провокирало. А това е важно и за националното самосъзнание на децата" – казва в интервю за Радио България Ирина Кушлева и споделя, че целият процес е провокирал огромен интерес сред учениците и от двете държави.

Ирина Кушлева със свой възпитаник, кадър от премиерата на филма в София


"Децата бяха невероятно въодушевени и с огромно желание се ровиха в старите документи, проучваха живота на българите, как са пристигали в Америка, с какво са се занимавали, как са се връщали в родината, за да я защитават по време на войната. И, всъщност, главните герои в този документален филм са децата. Те извършват проучването, а ние, учителите, само ги насочваме" - казва Ирина Кушлева и продължава:


"С тях посетихме Архива и библиотеката в Пловдив, където се запознахме с копия на стари български вестници, издавани в Чикаго и в други големи американски градове. Причината да изберем пловдивското училище "Паисий Хилендарски" за партньор по проекта, е, че бащата на българската емиграция Илия Йовчев е бил за известно време директор на пловдивската библиотека и там има много съхранени негови документи, включително – оригиналният му дневник. 


Малко известно е, че в град Гоце Делчев, откъдето беше второто ни партньорско училище, съществува Институт по история на българската емиграция в Северна Америка „Илия Тодоров Гаджев“. Там се съхраняват тонове българска литература, свързана и с българската емиграция. Има и вещи от български църкви в Америка. В института децата откриха, че свидетелството за завършено образование на патрона на училището им в Гоце Делчев - Яне Сандандски, се пази именно в този архив. И това, че направихме съвместно този филм, показва, че ние искаме да се обединяваме и да постигаме успехи заедно в сферата на образованието“.


Освен в миналото на българската емиграция, учениците са проучили и някои наши съвременници, които все още развиват дейност в САЩ и са стожери на българщината зад Океана.

"Имахме възможност да се срещнем с хора, които наистина подкрепят българското и се опитват по всякакъв възможен начин да знаят историята, да се запознаят с българските традиции и култура, В Чикаго, например, посетихме библиотеката, в която се намира бюстът на Алеко Константинов, направен от известен българин, който дарява средствата за него. В библиотеката има и много книги, свързани с творчеството на Алеко Константинов".


Освен да увлече младите изследователи да проучат българското минало и настояще в Америка, друга важна задача на филма "По следите на българите американци преди и сега", е да покаже на зрителя, че историята на българските общности по света е неразривно свързана с историята на България, както и да обърне внимание, че е важно двете истории да се изучават паралелно. Дали филмът ще изпълни и нея, предстои да видим.  

Снимки: Образователен център "Зора" - Ричмънд, Красимир Мартинов

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българската литература и книгоиздаване е сред акцентите на панаира на книгата  в Черна гора

На 19-ото издание на Международния панаир на книгата и образованието в Подгорица, което събира представители на литературната сцена от цяла Европа, България е достойно представена и посрещната като специален гост. Българският щанд, на който се..

публикувано на 08.05.25 в 14:29

Българите във Виена са поканени на литературно четене по случай 24 май

В навечерието на 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Българският литературен кръжок във Виена организира литературно четене. "Всеки е добре дошъл да представи свои..

публикувано на 08.05.25 в 12:45

Личните успехи на българите в Ню Йорк изграждат образа на държавата ни в САЩ

Съединението прави силата – този национален девиз ще изпитат на 8 май с условностите на времето и огромното разстояние от родината българите в Голямата ябълка – Ню Йорк. От 19 часа местно време Генералното консулство на страната ни и NYC..

публикувано на 08.05.25 в 10:00