Българо-украинският филм „Краят на реката“ ще бъде показан на 16 август, в рамките на 14-ия международен кинофестивал в Одеса. Филмът е българо-украинска копродукция. Продуценти са Анна Дочева, Андрей Осипов и Васил Барков.
„Въпреки трудните времена, въпреки постоянните ракетни атаки над Одеса, надявам се, че ще се срещна с много наши сънародници - българи, колеги и приятели. Филмът емоционално е близък както за българския, така и за украинския зрител“, каза пред БТА режисьорът на лентата е бесарабския българин Васил Барков.
Във филма низ от събития отвеждат българина Фори в делтата на Дунав. Арестуван е за убийство, влюбва се в местна липованка. Красотата и атмосферата на „украинската Венеция“ в гр. Вилков го карат да осъзнае, че цял живот е търсил това място.
Българската версия на филма е 10 минути по-дълга и премиерата на лентата ще е през есента.
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
Едно съвсем младо българско училище зад граница стана част от пилотния етап на Националната програма " Неразказаните истории на българите " на Министерството на образованието и науката, стимулираща изследователските умения на българчетата от неделните..