По новата програма, обявена от Министерството на образованието и науката през май 2023 г., могат да кандидатстват организации на българи, живеещи извън България, задгранични представителства и български православни църковни общини в чужбина, към които функционират български неделни училища в чужбина, както и държавни висши училища и научни институти към Българската академия на науките, които командироват преподаватели по български език и литература в чуждестранни висши училища.
Срокът за подаване на документите е 15 ноември, а предназначението на програмата „Неразказаните истории на българите“ е да насърчи научни и други изследвания, чиято цел води към утвърждаване на българската национална идентичност и към популяризиране на българския език, традиции и култура.
Програмата „Неразказаните истории на българите“ е в няколко направления и предвижда подкрепа за проучвания и свидетелства за родови истории за значими събития и личности с принос в чуждата държава, за принос на достойни българи или факти и обстоятелства от миналото, свързани с българската история зад граница, както и за съвременни българи, допринесли за цивилизационното, културното и научното развитие на света.
Повече информация и условия за кандидатстване - ТУК.
"Среща с българската култура в Атина" ще се състои на 16 май, петък, в Европейския център в гръцката столица. По време на събитието ще бъдат представени самостоятелната изложба на IOTOFF "Пакети Енергия – Свят от Събития, Не от Неща", както и..
Български ученици от България и САЩ тръгнаха по следите на американските българи и в продължение на две години проучваха историята на българската емиграция в Америка. Процесът беше запечатан в документалния филм "По следите на българите американци..
В Музея на емиграцията в Сао Пауло, Бразилия, на 10 май ще се проведе фестивалът "Розите на България". Културното събитие се организира от Българското училище в Сао Пауло съвместно с Посолството на България в Бразилия и по инициатива на българското..
Български ученици от България и САЩ тръгнаха по следите на американските българи и в продължение на две години проучваха историята на българската..