Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Френски грош озадачи археолози при разкопките на средновековния град Русокастро

Снимка: РИМ – Бургас

Нова ценна находка излезе наяве по време на разкопките на средновековния български град Русокастро. При проучването на монументалната му крепостна стена археолозите попаднаха на сребърен грош (торнезе), отсечен в кралство Франция. Малка част от монетата липсва, но точно в тази липсваща част присъства елементът, от който може да стане ясно кой владетел я е отсякъл, съобщават от Регионален исторически музей – Бургас.


Учените се двоумят дали това е крал Луи IX или крал Луи Х, но са категорични за едно – че подобни монети са изключителна рядкост за Балканите.

Вижте още :

Находката поставя въпроса за динамичните процеси при различни търговски операции по време на средновековието в Източната част на Балканите. Очевидно по това време хората в региона са използвали и сребърни френски монети. Другото обяснение за присъствието на тази монета в Русокастро е свързана с директния достъп на посетители или жители на града с френска сребърна валута.

Разкопките на средновековния български град Русокастро се изпълняват от Регионален исторически музей – Бургас, и са финансирани от Община Камено и Министерството на културата на Република България.

Снимки: Регионален исторически музей – Бургас

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почитаме светите равноапостолни Константин и Елена

Днес православната църква се прекланя пред светиите Константин и Елена, възпяти като равноапостолни, защото подобно на апостолите са положили усилия за разпространение на Христовото учение. Свети Константин бил император на Византия през IV век. Той въвежда..

публикувано на 21.05.24 в 07:10
Петър Богдан Бакшев, нарисуван от Васил Горанов

Репродукция на първата българска история от XVII в гостува в президентството

Репродукция на ръкописа на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“ - първият исторически трактат за България, предшестващ с близо век знаменитата "История славянобългарска" на отец Паисий, ще бъде представен днес от 11.00 часа в..

публикувано на 21.05.24 в 06:30
Софиянци се тълпят да прочетат царския манифест с указа-закон за новата власт на превратаджиите

Български уроци – защо един военен преврат не води до "обнова"?

Преди 90 години, на 19 май 1934 г., движението "Звено" и Военният съюз в България извършват безкръвен преврат. В името на модернизирането на страната, наречено "обнова" те премахват Търновската конституция , забраняват партиите и македонската..

публикувано на 19.05.24 в 05:30